Пропустити

Пласт і релігія

Роль Пласту у суспільстві. Взаємовідносини Пласту із різними суспільними організаціями

Модератор: Модератори

UNREAD_POST Чуприк від Чет 15.09.05 14:44

Поясни першу фразу, бо я не зрозумів, що ти хотів сказати. Якщо ти стосовно пасажу УПЦ МП, то це реакція на заяву Ганса про "традиційні українські церкви". Ця, до речі, вважає себе найтрадиційнішою і єдиноправильною. І, до речі, в цьому плані
Ідея з угодами досить цікава, але є один нюанс - у нашій країні угода це далеко не співпраця. Якщо не має виконавців, то... Поки грім не вдарить, дядько не перехрестиця.
Про капеланство - суща правда. Є капелан від УГКЦ, але він має паству в Донецьку, роботи купа, тож до Пласту руки не доходять. Зараз виходять з ініціативою співпраці представники УПЦ КП (відповідальний синоду). Є певні напрцювання з УАПЦ, хоч у них складна ситуація (майже розкол). Часто виходили на зв'язок різні протестанські церкви... Але поки ми немаємо пластунами-виховниками написаної програми в якій вказано яку і коли вони потребують допомогу від священослужителів - з представниками церков розмова досить загальна. Допоможіть нам зробити те, що ми самі не знаємо.
Може в УПН є гарні напрцювання в цьому напрмку?Або звернутися за допомогою наших "отців-пластунів" хай вони скажуть, чого Пласту бракує.
Чуприк
Експерт
Експерт

Повідомлення: 1608
Ім'я: Славко
Прізвище: Юрчишин
Курінь: ОЗО
Пластовий ступінь: ст.пл.

UNREAD_POST Akademik від Чет 15.09.05 16:38

кажу, що капеланство э окремою темою, але як ти хочеш чути мою думку, то:
на рівні краю
капеланами Пласту мають бути єпископи. це теза незаперечна і іншого я не бачу.
на рівні станиць
Є ОДНА ФОРМУЛА: треба шукати капеланів за кількістю стійок в церквах (якщо станиця організовує одну Великодню стійку, то їй треба одного капелана). Священник, який опікується церквою, де проходить великодня стійка і міг би сам (або відрядити когось) зайнятися катехизацією юнацтва (ну хоча б як мінімум перед самою стійкою- під час посту)[/list]
чому манить нас небезпека
Akademik
Експерт
Експерт

Повідомлення: 1396
Ім'я: Ігор
Прізвище: Бущак
Курінь: Карпатські Вовки
Пластовий ступінь: st pl skob

UNREAD_POST karik від Чет 15.09.05 18:07

Поясни першу фразу, бо я не зрозумів, що ти хотів сказати. Якщо ти стосовно пасажу УПЦ МП, то це реакція на заяву Ганса про "традиційні українські церкви".

Пояснюю, так історично склалось, що я належу до цієї церкви, до якої належали мої діди і прадіди, і не хочу що б якісь, завжди доброї гадки, мене в чомусь обмежували, а саме служінню Богу.
Якщо ти зможеш мені довести що це не традиційна українська церква, спробуй. Але, врахуй правонаступництво в історії розвитку православної церкви в Україні починаючи від Хрещення. Пропоную тобі розпочати саме зараз.
Ідея з угодами досить цікава, але є один нюанс - у нашій країні угода це далеко не співпраця.

Скажу тобі ще один нюанс - не завжди можна переходити вулицю на зелене світло світлофора.
karik
Експерт
Експерт

Повідомлення: 1434
Прізвище: Ковальчук
Курінь: Загін Червона Калина
Пластовий ступінь: Скоб!

UNREAD_POST YarkO від П'ят 16.09.05 00:05

Академіку, я теж си не уявлює "релігійної прогр. Ярка Духа"... :twisted:

До речі. В "Скаутінґ фо бойз" написано, що кожен гурток мав би мати свого капелана (не написано, що кожному окремого!), з яким скавтмайстер мусів би бачитися і радитися стосовно релігійного виховання юнацтва. А в нас, ізвіняюся, шо?
YarkO
Адміністратор
Адміністратор

Повідомлення: 2001
Ім'я: Ярема
Прізвище: Дух
Курінь: Лісові Чорти
Пластовий ступінь: старший пластун скоб

UNREAD_POST Чуприк від П'ят 16.09.05 08:41

До Каріка - а я й не заперечую історичності і традиційності твоєї церкви. І щодо давності теж. До історії церкви вдаватися не буду - як казав Дюма-старший: "історія - це цвях на який я повішу картину". Кожна людина може молитися там, де їй зручно і де молилися її предки (це звісно за ососбистого бажання). Але в статті х якої починалася гутріка ув переліку традиційних церков твоєї я не знайшов, що, на мою думку, вже є не повним визначенням "традиційних" церков. Як на мене УПЦ МП, хотів би дехто цього, чи ні, принесла в розвиток українського християнства не менше (а то й більше) ніж УПЦ КП, УГКЦ чи інші церкви.
До Академіка - єписокпи яких церков і як парафіяльні священники, опікуючись паствою зможуть постійно виділяти час на Пласт. Сумніваюся, що катехизація один раз в рік допоможе і на ЮМПЗ-**** причастя прийматимуть більше осіб. Хоч чарівне слово "принаймі", можливо дає це розуміти як перший крок?
Чуприк
Експерт
Експерт

UNREAD_POST Akademik від П'ят 16.09.05 12:22

я трохи розібрався у прийнятті рішень у церкві. І саме єпископи є носіями рішень від Церкви. Я не кажу Митрополитів Володимирів і Патріарха Любоимра кликати бути капеланом.... ми просто до них не доберемся на прийом. Якщо ж єпископ буде у нас капеланом, то повір він не буде бігати на всі крайові заходи, але те що нам питання буде вирішити легше - це 100%. З ним слід буде порадитися щодо релігійних програм (отримати благословення), щодо візитів священників на табори, щодо пристуності отців на крайових заходах, участі у засіданнях КП* , які стосуються моралі, релігійних програм та інших відповідних рішень. (Якщо у нас капеланом буде священник - то "дозволу церковної влади" ми будемо чекати довгі роки - це повинен орзуміти і о.Муховський).
На місцях, в станицях, куренях має бути інший підхід. І капелан Станиці чи куреня (групи куренів) дійсно має знати всіх юнаків ( :eusa_doh: може лише виховників), безпосередньо пропонувати програму для юнацтва та вишкіл для КВ. Сподіваюся, що тепер ти мене зрозумів....
Akademik
Експерт
Експерт

UNREAD_POST karik від П'ят 16.09.05 12:49

що, на мою думку, вже є не повним визначенням "традиційних" церков.

:eusa_clap: :eusa_clap: :eusa_clap:
Де ти раніше був я не запитую (подумалось в голос).
Про справедливість згадують тоді коли вона треба, але коли ти працюєш на "благо пласту" що ж тут скажеш.
karik
Експерт
Експерт

UNREAD_POST Чуприк від П'ят 16.09.05 14:16

До Академіка Я мав на увазі з якими саме церквами Пласт має, на твою думку, працювати. Аргументувати не обов"язково - головне чиста думка.
В УГКЦ, УПЦ КП (в планах і в УАПЦ) є в синоді чи патріаршій комісії відповідальний за молодь - можливо варто працювати з ними? Я не дуже розбираюся, але в моєму розуміння єпископ - це керівник церкви в певному регіоні (якщо не так - я не спец по церковним ієрархімя, мене просто цікавть ця тема).
До Каріка - в черговий раз не зовсім зрозумів другу фразу.
Я взагалі не розумію поняття "традиційні церкви"? Ніде воно не прописане, ніким не пояснене. Так - кинули фразу, а тепер розхльобуйте.
Чуприк
Експерт
Експерт

UNREAD_POST karik від П'ят 16.09.05 14:52

В УПЦ МП, теж є відповідальні за звязкі з молоддю, пресою і тд і тп.
Має бути рішення КПР, вірні церков бажаючі зайнятись налагодженням контактів з своїми церквами, в плані опіки пластунів, прошу працюйте, але потім не нарікайте що вам щось не вдалось, все у ваших руках. Зрозуміло, що контроль за процесом, має здійснювати КПР.
Розумієш, пласт асоціює себе з Україною, не беручи до уваги чи Україна асоціює пласт з собою. Тому тему традиційних церков не слід розглядати в площині пласту, а в площині України. Ти сам про це згадував в плані розвитку організації на сході. Тому поняття "традиційних церков" вважаю закритою.
karik
Експерт
Експерт

UNREAD_POST Чуприк від Пон 19.09.05 14:34

Є така пропозиція: КПР оголошує про згошоення бажаючих взяти на себе відповідальність за налагодження стосунків Пласту з певною конфесією. Всіх зголошених (їх буде не багато) однієї конфесії зконтактовюють разом і вони обирають координатора групи. Група виробляє систему налагодження зв'язків з церквами даної конфесії і, після затверження її КПР, починаються втілювати. Координатор групи офіційно називається "Уповноважений КПР по роботі з ...".
Чуприк
Експерт
Експерт

UNREAD_POST Akademik від Вів 20.09.05 17:40

Чупринка написав:До Академіка Я мав на увазі з якими саме церквами Пласт має, на твою думку, працювати. Аргументувати не обов"язково - головне чиста думка.
Я не дуже розбираюся, але в моєму розуміння єпископ - це керівник церкви в певному регіоні (якщо не так - я не спец по церковним ієрархімя, мене просто цікавть ця тема).

Не розумію чого ти про це мене питаєш. :) Думаю, що слід розібратися які вірні, якої церкви є у нас в Пласті. Тоді піти до цих церков і налагоджувати роботу (пастирство, капеланство). Так і сказати: "в нас - 1,5 тисячі греко-католиків - ми просимо взяти опіку над ними і над релігійними програмами в Пласті. Вірні-пластуни чекають вас!". Крім УГКЦ варто піти до всіх православних церков. Щодо інших конфесій, а також мусульман, то слід дослідити чи є достатня кількість цих віруючих, щоб бігти за опікою до релігійних керівників цих конфесій (релігій).
Чупринка написав:Я не дуже розбираюся, але в моєму розуміння єпископ - це керівник церкви в певному регіоні

Якщо взагалі доречно порівнювати.... але спробую порівняти:) Так-от єпископ в церкві більше ніж голова обладміністрації в державі. Ти можеш видрукувати релігійний пісенник з дозволу єпископа і це буде дозвіл від всієї церкви. Це трохи проясняє?
Чупринка написав:КПР оголошує про згошолоння бажаючих взяти на себе відповідальність за налагодження стосунків Пласту з певною конфесією. .... вони обирають координатора групи.

що-що а комісії ми вмієм створювати. :( Радив би йти шляхом експериментування. Розпочати наприклад з УГКЦ, а тоді за набутим досвідом розгортати роботу і з іншими церквами.
Akademik
Експерт
Експерт

UNREAD_POST Akademik від Чет 22.09.05 12:13

до речі для зацікавлених:
[url=http://forum.ugcc.org.ua/viewforum.php?f=3[url]Форум Української Греко-Католицької Церкви
Церква і Суспільство [/url]
Akademik
Експерт
Експерт

UNREAD_POST Scalpel від Суб 24.09.05 23:43

Іване, а католик латинського обряду не може бути пластуном?
Дбаєш про свою мову? Продемонструй на форумі:
- пиши грамотно
- пиши зрозуміло
- не переборщи із смайликами
- не пиши аби написати
Scalpel
Адміністратор
Адміністратор

Повідомлення: 1468
Ім'я: Ярослав
Прізвище: Микичак
Курінь: самітник

UNREAD_POST Akademik від Пон 26.09.05 14:39

Scalpel написав:Іване, а католик латинського обряду не може бути пластуном?

католик латинського (західного) обряду може бути пластуном.
А де ти бачиш Івана :?:
:eusa_think:
Akademik
Експерт
Експерт

UNREAD_POST zhurba від Чет 29.09.05 14:29

Звичайно коли в Неділю юнацтво замість Служби Божої спить у ліжку,а виховники самі до Літургії "ходять" інколи, то й як вони можуть вимагати від юнака-прихильника, виконувати релігійні практики свого віровизнання?
Яким чином і кому? має юнак пояснювати свою віру в Бога" Це ж придумала Булава УПЮ таку вимогу :wallbash:
Природніше було б капеланові в Станиці займатися цією ділянкою.А ще варто було б конкретизувати, що вірність Богові, пластовий прихильник має засвідчити в спосіб як того навчає Церква, через таїнство Сповіді і Причастя.Це і є розуміння "на засадах християнської моралі"
Тому коли на ЮМПЗ до Церкви Провід фактично "заганяють" частину пластунів-"християн" які мають комусь лише пояснити "свою віру" в Бога, то й до Причастя нікому йти :(
Ми самі формально поставилися до Першого Головного Обов`язку пластуна, формально й безвідповідально. Тому зараз доводиться про це говорити замість запустити в Пласті релігійну програму для юнацтва, а Проводам Станиць подбати про співпрацю з духовенством в якості капеланів.
zhurba

UNREAD_POST zhurba від Чет 29.09.05 14:38

Ще одна думка виплила. Славко писав, що в нас є протестанти в Пласті.
На це я б хотів запитати тих хто себе зачисляє до протестанських церков, як вони "вірні" своїй церкві йдуть до організації в якій патроном Пласту є Св.великомученик Юрій, адже протестанти не визнають шанування святих, так само не накладають на себе знак хреста.
Я думаю, що ці люди не щирі в своїх релігійних переконаннях, інакше б вони пред тим як скласти присягу мали б змінити свій обряд і прийняти Правила Пластової гри?
Як ви думаєте?
zhurba

UNREAD_POST Чуприк від Чет 29.09.05 14:55

Я думаю, що не нам визначати чиюсь щирість, друже Журбо. Не судімо і не судимі будемо...
Чуприк
Експерт
Експерт

UNREAD_POST arpad від Чет 29.09.05 15:16

Але це не перешкоджало протестантам містечка Олександрії біля Рівного у 1920-х роках створити один із найпотужніших осередків Пласту на Волині, організувати пластову працю в околицях, створити навіть свій старшопластунський курінь...
В єдності - сила, в силі - перемога!
www.ozo.org.ua
arpad
Експерт
Експерт

Повідомлення: 1241
Ім'я: Володимир
Прізвище: Мороз
Пластовий ступінь: ст. пл. прих.

UNREAD_POST karik від Чет 29.09.05 18:13

Не судімо і не судимі будемо...

Золоті слова, але ми говоримо в контексті пласту, то ж мушу визнати що ми маємо судити, судимо, і будемо судити, бо це наша організація, і ми її творимо. Хочу, чи ні , а мушу визнати правоту др.Журби.
Те, що в пласті є негретянка, не означає що вона не українка. Як і те що Запорозькі козаки були православні, хоч від народження були і католики і магометяни. :wink:
karik
Експерт
Експерт

UNREAD_POST zhurba від Чет 29.09.05 18:32

В Пласті, як і в будь-якій організації існують правила за якими живе організація. Є речі засадничі як Пластовий Закон, Три ГОловні Обов`язки. І є Правильники Уладів.І ми несемо за цими правилами відповідальність за тих хто приходить до нас. Я думаю, що вирішувати щирість чи нещирість кандидатів є нашим прямим обов`язком!
Якщо кожен хто приходитиме до нас не захоче виконувати Правила Пластової Гри, а натомість буде пропонувати їх замінити, бо він за ними не живе, то що тоді буде з організацією :?:
Тому щодо релігійности в Пласті, варто перечитати думку Дрота в "Житті в Пласті".
Мені б особисто нехотілося опинитися завтра в ситуації, коли провід вирішить приймати мусульман до Пласту і скаже що Присяга на вірність Богові може складатися й Алахові.
Тому варто прихильникам давати можливість ставати пластунами приймаючи наші Правила особливо в релігіному напрямку.
Якщо звичайно ми хочемо залишитись Пластом.
zhurba

UNREAD_POST Чуприк від П'ят 30.09.05 08:25

До Каріка: у запорожців одна з задач була боротьба з невірними - тому й мусульман не було, а щобо католиків - то тут неув'язочка - на Запоріжжі не вимагали перехрещування на православних, а щоб лише був християнином. Серед козацький (в тому числі і запорозьких) отамнаів були й православня, й католики, й ... лютерани. Зараз не дам тобі чітких посилань, але це засвідчують джерела. А то що всі ходили до православної церкви - ознака християнської толерантності, якій Пласту варто повчитися. Та й завдання у запорожців не ті, що в Пласту зараз. Дай Боже, щоб нам не довелося знову воювати...
До Журби: про пропозицію змін від протестантів не чув, а от про їх гарні пластові успіхи - чув і сам бачив. При тому без порушення Правил Гри... А щодо мусульман - мені це питання здається надуманим і тобою ж запереченим - небуло й не буде в найближчому часі в Пласті мусульман. То ж навіщо піднімати бурю в склянці води. А те, що нас чекає наплив представників інших рас та релігій - то це цивілізаційна данність. Ситуація в демографічному розрізі така, що українці вимирають та виїхжджають, а на їх місце приїхджають іноземці переважно з Азії та Африки. Як нам з ними бути? Бо це ж і нові релігії і нові умови. Досить часто скаута Франції з-ображають чороншкірим...
Чуприк
Експерт
Експерт

UNREAD_POST zhurba від П'ят 30.09.05 09:38

1636 року на Січі Кіш запоріжський видав наказа, щоб усі католики й уніати залишили Січ, або перейшли на православ`я. Історія засвідчує, що ніхто не поїхав із Січі, а звідси висновок всі кого це стосувалося перейшли на православ`я. :)
Так само на Січі було багато представників інших національностей, зокрема татар, які приймали православ`я і залишались на Січі.
Одна з п`яти умов прийняття на Січ, це незалежно від твого етнічного чи релігійного походження сповідувати Православну віру.
Тому для Пласту - це гарна нагода застосовувати до прихильників ці принципи, бо ми - вірою не торгуємо.Хочеш бути пластуном- приймай наші правила!
Вчм Славко історію :wink:
zhurba

UNREAD_POST Чуприк від П'ят 30.09.05 09:56

Друже Журбо, дякую за пораду! В джерелах - договорах з Річчю Полсполитою, Портою, тощо є вказівки, що козаки присягали у різни церквах, зокрема і окремі отамани не в храмах (з чого Яворниці=ький вказує на існування і протестанизму). також є свдчення посольств (папи, короля Франції), що їх на Січі приймали драгомани католицької віри. так, їх була меншість - але була... Є свдчення вигнання євреїв-тогргівців з Січі, правда в часи занепаду - але теж факт. Нажальу нас історчна правда часто підміняється бажаною доцілістю... А щодо "вір православної" то, за свідченнямтого ж таки Яворницької в цей термін вкладалося значення - віра правдива, себто хирстиянська. Звісно січовики її ототожнювали з українським православ'ям, але не вичерпували ним. Були католиків і протестантів, яких серед вихідців з Волині було досить (зокрема й окремі полковники Хмельницького, які юнакували на Січі).
Перелік шляхтичів-католиків, козацьких отаманів, які козакували на Січі, хоч перважно в юності - Криштоф Косинський, Чорнинсикий, Чановський, Кремпський, Кулага-Петражицький(витяг з книги історика Михайла Чугуєнка "Україна, що шокує"). А першу концепцію стоврення рицарського ордену на Січі створив київський римо-католицький епископ Йосип Верещинський, який теж був на Січі і, до речі, після 1636 року. Може він теж був не щирим? Але не мені його судити. Погоджуюся розрізняти реєстровиків та низовиків. Перші були біль толерантними в питаннях релігії так само, як і козацька старшина.
Я закінчив історичний факультет, правда за спеціальністю археолог. Тож, друже Журбо, читай в історії не лише те, що тобі підходить. Хоч, зрештою, можна й далі підтримувати віру в уніфіковану конфесійність Січі - це не наше питання.
Хоч повністю погоджуюся, що кроки про уніфікації віри на Запорожжі були часті - дуже активні були священослужеителі (чого, нажаль, в Пласт і не має).
Для мене січ не може бути гарним прикладом - воан була закритим вісйковисм товариством-державою, а Пласт - орагнізація для поркащення суспільства, тобто є відкритою. Тобто нам треба мати алгоритм не чіткого накидування правил дітям (в питаннях віри ми цього не можемо робити згідно з Конституцією), а плавного введення їх у наші правила (і релігійні також). Та ломати дорослих людей ми не має права. Інша річ, своїм прикладом показати - наше краще. А от ганяння новацтва/юнацтва на щонедільну службу, коли їх батьки цього не розуміють, навряд-чи нам додасть авторитету.
Чи не так, Журбо?
Чуприк
Експерт
Експерт

UNREAD_POST zhurba від П'ят 30.09.05 17:16

Ні,Славко, категорично ні. Юнака не ганяти треба на Служби Божі, а поставити перед вимогами на ступінь прихильника де чітко вказано, "виконує релігійні практики свого віровизнання"
Це обов`язок тебе як впорядника за цим простежити.
А щодо імен які ти перерахував в темі Січі, то всі вони за винятком який ти сам зазначив фігурують до 1636 року. В мене є велика кількість матеріялів по церковному улаштуванні Січі, про Січові церкви і козацьких священників. Якщо тобі цікаво - вишлю. Ніде не вказано в джерелах, що священики на Січі були протестанти чи уніати-католики. Січі духовенство дава завжди Межигірський монастир.
zhurba

UNREAD_POST zhurba від П'ят 30.09.05 17:17

До речі моя спеціалізація є Церковна історія колего :)
zhurba

Поперед.Далі

Повернутись в Пласт і суспільство

Хто зараз онлайн

Зараз переглядають цей форум: Немає зареєстрованих користувачів і 1 гість