Пропустити

Пласт і релігія

Роль Пласту у суспільстві. Взаємовідносини Пласту із різними суспільними організаціями

Модератор: Модератори

UNREAD_POST Akademik від П'ят 30.09.05 17:46

Розумію ваше прагнення дискутувати довкола релігійних та релігійно-історичних питань.
В рамках Пласту ми не вирішим подібнизх проблем. І з іншої сторони - дуже не хочеться, щоби саме Пласт був майданчиком дискусії над Символами Віри. Для цього є церковні та релігійні інстититуції.
Тому моєю пропозицією і звучало - шукати капеланів. Хай вони приходять до пастви, яка обєднана в колах Пласту і працюють з нею. Це полекшить роботу Церкви з незчисленною громадою. А ми, яко виховники не мусимл катезуватися, щоб потім навчати чи контролювати своє юнацтво у виховних програмах.

7-9 жовтня у Золочів їдуть новацькі виховники. Там буде проведено для них реколекції. Це дуже файна ініціатива. (я туди не їду через сімейні причини). Але в стратегічному вимірі нічого не зміниться. Краще б о.Михайло Димид (канцлер УГКЦ), який проводитиме реколекції найшов 10-20 капеланів для західно українських грекокатоликів, аніж проводити наУки для десятка пластунів.
чому манить нас небезпека
Akademik
Експерт
Експерт

Повідомлення: 1396
Ім'я: Ігор
Прізвище: Бущак
Курінь: Карпатські Вовки
Пластовий ступінь: st pl skob

UNREAD_POST Поручик від Суб 01.10.05 09:50

Чупринка написав:Друже Журбо, дякую за пораду! В джерелах - договорах з Річчю Полсполитою, Портою, тощо є вказівки, що козаки присягали у різни церквах, зокрема і окремі отамани не в храмах (з чого Яворницький вказує на існування і протестанизму). також є свідчення посольств (папи, короля Франції), що їх на Січі приймали драгомани католицької віри. так, їх була меншість - але була... Є свдчення вигнання євреїв-торгівців з Січі, правда в часи занепаду - але теж факт. Нажальу нас історчна правда часто підміняється бажаною доцілістю...
Чуприку в оффтоп. Останнє ти правильно сказав, однак чи ти сам особисто бачив ті джерела на які спираєшся? Бо наприклад, драгомани - це не обов"язково козаки, оскільки "драгоман" - це перекладач. Тому можна, наприклад, припустити, що посольство приїхало з власним перекладачем, або винайняло його десь в найближчому містечку. Більш того вираз "драгоман" частіше використовувався по відношенню до перекладачів з руської та турецьку/татарську мови, а щодо з руської на польську чи французську то тут радше були толмачі. Серед запорожців католиків практично не було, а якщо й були то ставилися вони до власне католицької церкви індеферентно. Ознакою цього є відсутність костелів на Січі і біля Січі і, найголовніше (!!!!), Січ себе постійно позиціонувала як "захисницю віри православної"! Натомість серед реєстрового козацтва католики були. Щодо вигнання торговців-жидів, то вигнані вони були з т.зв. "пригородку" - тобто з вільного поселення перед Січчю, дер розташовувалися шинки, корчми і борделі.
Загалом рекомендую як "історикам", так і історикам час від часу переглядати праці В.Степанкова, В.Щербака, Т.Чухліба, О.Гуржія та інших істориків-професіоналів, благо, що книг зараз виходить досить. В них є багато даних і фактажу щодо розвінчання певних ідей та висновків Яворницького.
Честь - понад усе!
Хау!
Поручик
Експерт
Експерт

Повідомлення: 2274
Ім'я: Владислав
Прізвище: Берковський
Курінь: Плем'я Могікани
Пластовий ступінь: ст.пл.

UNREAD_POST karik від Суб 01.10.05 15:25

Скільки в нас істориків :lol: , я теж належу до останніх.
Чупринка ти не правий, аргументи тобі наводились вище. Боюсь що твої доводи можна буде розглядати як паплюження честі загиблих за віру козаків, це з розряду паплюження ікон, та вам не звикати, чи не так?
karik
Експерт
Експерт

Повідомлення: 1434
Прізвище: Ковальчук
Курінь: Загін Червона Калина
Пластовий ступінь: Скоб!

UNREAD_POST Чуприк від Пон 03.10.05 10:00

Дякую всім, особливо Поручнику, за цікаву інформацію. Насправід, наведені мною факти є лише тими, які мені попали під руку в даний момент і їх наведення мало на менті не "паплюження віри", "переінакшування фактів", а спроба довести, що толерантність існувала і на Січі. Гарантувати що це історичних факт не буду, бо вірю Журбі, Поручнику та іншим, які цим професійніше займалися. Якщо зустріну факти на підтверження своєї тези - висловлю, але в іншому топіку, бо цей має інше на меті. Ще раз дякую за цікавий фаткаж :eusa_clap:
До Каріка - ти мене не перстаєш дивувати - талант слідчого, стуркутурне мислення, видатні дидактичні здібності... Запрошую тебе до себе в гості, на каву, щоб ти подивився, а як хочеш, то й зазнимкував, ікони в наші кімнаті. Один нюнас - живу на Троєщинні - важко добиратися. Але чого не зробиш для встновлення справедливості.
На закінчення (щоб не все було в оффтопі) - таки варто укати капеланів (чогось Карік зам'яв тему щодо налагодження контактів з представниками різних церков силами пластунів-вірних цих церков - напевно багато сил пішло на дидактичні пошуки психологічних причин паплюження мною честі козаків). От в Черкасах, опіку над Пластом взяв на себе місцевий еписоп УПЦ КП і допомагає як в дужовних так і в дуже матеріальних питанях.
До Журби - ідея про зміну дуже гарна :eusa_clap:. Єдине (птання до тебе. як до спеціаліста - чи не можливе подвійне трактування запропонованого тобою?
Чуприк
Експерт
Експерт

Повідомлення: 1608
Ім'я: Славко
Прізвище: Юрчишин
Курінь: ОЗО

UNREAD_POST karik від Пон 03.10.05 14:05

Чупринка, а ще я на машинці штопати вмію. 8)
Зприводу замяв тему, ти помиляєшся, я над цим працюю тож виносити це на обговорення поки не має результатів не бачу доцільності. Знову ж таки поки не буде це обговорено і затверджено на Зїзді, від КПР вимагати чогось не має змісту. Наголошу що працювати в цьому напрямку варто і важливо поки це можна робити на рівні станиць.
:oops: Може зустрінемось на пиві :?:
karik
Експерт
Експерт

UNREAD_POST Чуприк від Пон 03.10.05 14:10

:thumbsup: Кажи час та місце. Бажано в будні між 13 і 14 в районі Подолу, або після 17 недалеко від метро. Тілько я безалкогольне, добре... А то тут моє юнацтво, якось не тойво :oops:
Чуприк
Експерт
Експерт

UNREAD_POST ЛяДик від Сер 21.12.05 14:27

До дискутантів про Січ і віру:
А ви В. Голобуцького читали? і деяких інших, які взагалв більш аргументовано доводять, що козаки з попів і церкви насміхались (зараз мене здається козакофіли почнуть "поливати")
Там навіть текст козацької пісні наводиться
Славні хлопці-запорожці

Вік звікували — попа не видали;

Як забачили тай у полі цапа,

Отаман: «Оце, братці, — піп, піп!»

Осавул каже: «Ще я й пригощався!»

Славні хлопці-запорожці

Вік звікували — попа не видали;

Як забачили тай у полі скирту,

Отаман і каже: «Ото, братці, — церква».

Осавул каже: «Я в ній сповідався».

А висловлювання полковника Вешняка (полк. Б. Хмельницького) про попів чули?
Про малу кількість католиків на Січі і сперечатись шкода, але
як вам гетьман Запорізької Січі Самійло Зборовський, католик, шляхтич ще й поляк?
Так шо не було ніякого ультраправославного ордена Запорізька Січ.
Питання закрито!
Дати людині гідність - це дати їй все! (індіянське прислів'я)
Хау! - Я сказав!
ЛяДик
Експерт
Експерт

Повідомлення: 1489
Ім'я: BолоDuмuр
Прізвище: Оkарuнсьkuй

UNREAD_POST karik від Чет 22.12.05 16:13

Гетьман Запоріжської Січі, оригінально :P
До твоїх думок хочу додати наступне. Враховуючи що Січ будувалась за згодою короля і на його гроші мене не дивує що в Січі були наглядачі з представників останнього. Але я не про те. І Хмельницького не було, і визвольної війни від ляхів і унії, то сон, то нам наснилось. :P
А то що за однією з традицій, по закінченню військової карєри, вони в монастир ішли і ставали монахами замолюючи гріхи, то теж наснилось :P
Та і ти ЛяДик наснився :eusa_boohoo:
P.S
Щоб говорити про козацтво і релігію, варто встановити часові межі, періоди, хочаб до 1581 чи пізніше.(подумалось)
Пу-гу!
karik
Експерт
Експерт

UNREAD_POST Юрко Шелест від Вів 27.12.05 10:47

Вірність Богу й Україні.
А по моєму(не обговорюється)релігія тут ні при чому... :eusa_think:
Imperium sibi - maxsimum imperium est. (лат.) - Володіти собою - ось найвища влада.
Юрко Шелест
Експерт
Експерт

Повідомлення: 397
Ім'я: Юрко
Прізвище: Шушкевич
Пластовий ступінь: Стпл.прих

UNREAD_POST karik від Вів 27.12.05 13:20

Юрко не плутай грішне з праведним, ти мав змогу поспілкуватись на Заграві з От.Валентином та Дияк. Віталієм, тоді треба було говорити, прикро що ти з тієї розмови не зробив висновків. Ти віддав перевагу намаганню самоствердитись замість того що б отримати знання. :cry:
Пу-гу!
karik
Експерт
Експерт

UNREAD_POST Юрко Шелест від Чет 29.12.05 16:34

karik написав:Юрко не плутай грішне з праведним, ти мав змогу поспілкуватись на Заграві з От.Валентином та Дияк. Віталієм, тоді треба було говорити, прикро що ти з тієї розмови не зробив висновків. Ти віддав перевагу намаганню самоствердитись замість того що б отримати знання. :cry:

Карік, знаннями там не пахло...
Нічого нового вони мені не повідали, бо самі не оперують поннятями якими розкидаються...
Хочеш про це поговорити, то будь-ласка, але не на форумі...

ЩЕ РАЗ!!!
ВІРНІСТЬ БОГОВІ І УКРАЇНІ...
Imperium sibi - maxsimum imperium est. (лат.) - Володіти собою - ось найвища влада.
Юрко Шелест
Експерт
Експерт

UNREAD_POST karik від Чет 29.12.05 18:44

Юрчику, полемізувати з фахівцем, треба бути фахівцем, пробач я тебе не асоціюю з останнім, тому ламати списи не буду.
З вище сказаного можна зробити умовивід, що трактувати вірність Богові, варто з позиції св.отця, а враховуючи що він ще й пластун, взагалі тра слухати і розпитувати, заперечувати глупо, що ти і робив. Тож пробач, крім гасла яке ти проголошуєш, предметно з тобою говорити не має про що, як твій колишній виховник дам тобі пораду, спробуєш розшифровувати розуміння першого обовязку на загал, отримаєш звинувачення в своїй некомпетенції, не від мене, від інших, тому давай тему закриємо :wink:
Пу-гу!
karik
Експерт
Експерт

UNREAD_POST Юрко Шелест від П'ят 06.01.06 13:49

Компетентний, не копемпетентний, а хто визначить? І хто дасть гарантію, що визначено правильно? Тому згоден, закриваємо суперечку... 8)
Юрко Шелест
Експерт
Експерт

UNREAD_POST Чуприк від Вів 10.01.06 18:58

В офтоп Каріку:
Наскільки мені відомо, то священик в питаннях віри не є останьою інстанцією, а сокрше поводирем, а от саму суть віри має сформулювати кожна людина особисто - тим то вона й цінна, що індивідуальна... Тому, Юрку, якщо ти маєщш своє сприйняття чи шукаєш :eusa_clap: :eusa_clap: :eusa_clap:. І не погоджуватися іспреречастися навіть зі священниками це правильно, головне щоб метою був пошук СПРАВЖНЬОГО, а не суперечка як така.
Чуприк
Експерт
Експерт

UNREAD_POST Поручик від Сер 11.01.06 02:52

Чупринка написав:священик в питаннях віри не є останьою інстанцією, а скоріше поводирем, а от саму суть віри має сформулювати кожна людина особисто - тим то вона й цінна, що індивідуальна.
Додам від себе що власне в цьому й полягає суть нашої віри, адже ГБ дав нам право вибору, отже ми не є бездушні раби, а лише його слуги, і обов'яком поводирів є, щоб ми не заблукали в своїх пошуках.... на жаль інституція провідництва в православній церкві ніколи не була активною, а на даному етапі вона взагалі - в оному місці... через консервативність та тупість правславних церковних ієрархів.
І загалом. давайте чітко будемо відрізняти - Православну Віру (або віру наших предків) та православну церкву.
Честь - понад усе!
Хау!
Поручик
Експерт
Експерт

UNREAD_POST Юрко Шелест від Чет 12.01.06 17:32

Знайомі жаліються, що на Україні ніхто не захащає православ*я і тому католики та протестанти спокійно перебирають паству.
Але я думаю, якщо православя не може саме себе захистити й пристосуватися до сучасних умов, то йому місце в музеї, тим більше нічого злого католоки та протестанти не проповідують. А щодо того, що це віра предків, то в мене суттєві заперечення, аджевіра предків таки язичництво, а християни самі з мечами колись прийшли... І ніщо не стоїть на місті все змінюється...
Юрко Шелест
Експерт
Експерт

UNREAD_POST Поручик від П'ят 13.01.06 01:21

Ех, і чому вас вчать зараз в Академії..... Розумієш український варіант православ'я ну ніякого відношення не має до класичного візантійського обряду. Справа полягає в тому, що віра наших предків (яких ми охарактеризуємо русичами-русинами-українцями) є синтезом двох вір - старої язичницької (генерально культ Перуна) та новопривнесеної християнскої. Таким чином в сучасному українському (наголошу українському, а не московському) православ'ї досить багао ознак характерних язичництву. Приклад, на всіх православних церквах в центрі хреста є сонце, що є символом сонцепоклонників, крім того модифікація свят тощо. Загалом є спеціальні дослідження присвячені цій проблемі. Та й джерел, слава Богу, вистачає.
Отже те що я називаю вірою предків і є нашою українською православною вірою.
Можу достатньо кваліфіковано сказати, що та ситуація в яку потрапила наша церква в першу чергу виникла з-за вини Москви. Адже до середини XVIII ст. більша частина московитів-попів була темна забита тупа. Та що казати навіть патріарх Московський не вмів писати, а з молитв трохи знав лише "Отче наш". Якщо прослідкувати за розвитком нашої церкви від Хмельниччини і до Гайдамаччини, то можна побачити як поступово ліквідується церковна освіченість, знищується інституція проповідництва. І ось сьогодні ми маємо такий результат.
Честь - понад усе!
Хау!
Поручик
Експерт
Експерт

UNREAD_POST Чуприк від П'ят 13.01.06 12:07

А що ми, н атвою думку, можемо зробити зараз для зміни ситуації? ЯК Пласт (якщо це потрібно) та як особистості, яким не байдуже сучасне та майбутнє України?
Чуприк
Експерт
Експерт

UNREAD_POST Поручик від П'ят 13.01.06 12:31

Ми? А ніяк... оскільки сама церква не зацікавлена в якісних змінах. На сьогодення більш-менш якісні зміни в освіті священослужителів, в пристосуванні церкви до реалій сьогодення можна спостерігати лише в греко-католиків.
Честь - понад усе!
Хау!
Поручик
Експерт
Експерт

UNREAD_POST ЛяДик від П'ят 13.01.06 13:50

karik написав:Гетьман Запоріжської Січі, оригінально :P
До твоїх думок хочу додати наступне. Враховуючи що Січ будувалась за згодою короля і на його гроші мене не дивує що в Січі були наглядачі з представників останнього.

Нічого оригінального, саме гетьман. Гетьманом на Січі обрали в січні 1648 Б. Хмельницького - це факт. І т.д.
Наглядачем Зборовський не був, а був добровільно обраний. Козаки з ним ходили здається на Молдову, так само як з молдаваном з походження І. Підковою тощо.
karik написав:І Хмельницького не було, і визвольної війни від ляхів і унії, то сон, то нам наснилось. :P
А то що за однією з традицій, по закінченню військової карєри, вони в монастир ішли і ставали монахами замолюючи гріхи, то теж наснилось :P
Та і ти ЛяДик наснився :eusa_boohoo:
P.S
Щоб говорити про козацтво і релігію, варто встановити часові межі, періоди, хочаб до 1581 чи пізніше.(подумалось)

З останнім згідний, про поєднання православ"я з козацтвом можна говорити від Сагайдачного і це було на визнання багатьох дослідникоів негативом, а не позитивом. До слова, не знаєш чого Церква відділена від держави майже в цілому світі?

А взагалі оригінальні в тебе сни :)
А перед тим як замолювати гріхи в монастирях треба було дуже багато нагрішити (подумалось). М.ін., в монастирі йшло багато колишніх характерників або голдовників, які дуже тісно "спілкуваалися" з нечистою силою. Так шо було що замолювати...
Дати людині гідність - це дати їй все! (індіянське прислів'я)
Хау! - Я сказав!
ЛяДик
Експерт
Експерт

Повідомлення: 1489
Ім'я: BолоDuмuр
Прізвище: Оkарuнсьkuй

UNREAD_POST Юрко Шелест від Суб 14.01.06 15:04

Поручик написав:Ми? А ніяк... оскільки сама церква не зацікавлена в якісних змінах. На сьогодення більш-менш якісні зміни в освіті священослужителів, в пристосуванні церкви до реалій сьогодення можна спостерігати лише в греко-католиків.

Підтримую. На жаль, православна церква використовує сумнівні політичні сили для того, щоб утримати свої провідні позиції. Агресія це не той чинник, яким повинні користуватися християни. На мою думку час православя вичерпано, вони не вміють пристосовуватися до сьогодення, а отже через якийсь час зникнуть, як такі, що виконали свою історичну місію. А от, що їх замінить, а хтозна?
Юрко Шелест
Експерт
Експерт

UNREAD_POST Юрко Шелест від Суб 14.01.06 15:12

Поручик написав:Ех, і чому вас вчать зараз в Академії.....
Можу достатньо кваліфіковано сказати, що та ситуація в яку потрапила наша церква в першу чергу виникла з-за вини Москви. Адже до середини XVIII ст. більша частина московитів-попів була темна забита тупа. Та що казати навіть патріарх Московський не вмів писати, а з молитв трохи знав лише "Отче наш".

Не треба гнати на НУ"ОА" не забувай ти сперечаєшся з першокурсником, а отже ще з недостатьо кваліфікованию людиною, що не має можливості дати адекватну відповідь на будь яку тезу...
Але все ж, стовідсотково предківською вірою є язичницька, яким чином вона б не перепліталася з сучасним християнством, прихід якого розглядався тоді, як катастрофа...
І не треба гнати на Москву вони своєї цілі таки досягли, чого поки не скажеш про українців. І взагалі я за т, щоб їхні методи вивчати, бо вони ЕФЕКТИВНІ!!!
Юрко Шелест
Експерт
Експерт

UNREAD_POST Поручик від Суб 14.01.06 17:59

Юрко Шелест написав:Не треба гнати на НУ"ОА"
Треба-не треба.... це моя Alma Mater і мені абсолютно не подобається те в що вона поступово перетворюється. Що більше кухню НУ ОА, ту про яку може й не знати студент першокурсник, я дууже добре знаю, тому можу собі дозволити виступити з критикою універу.
Юрко Шелест написав:не забувай ти сперечаєшся з першокурсником, а отже ще з недостатьо кваліфікованию людиною, що не має можливості дати адекватну відповідь на будь яку тезу...
Соррі, я нез нав, що ти першокурсник, умав що курс третій. Виправлюся, буду значить давати більш дохідливі і розлогі пояснення.
:wink:
Юрко Шелест написав:Але все ж, стовідсотково предківською вірою є язичницька, яким чином вона б не перепліталася з сучасним християнством, прихід якого розглядався тоді, як катастрофа.
По-перше, на підставі чого ти можеш твердити, що прихід християнства розцінювався як трагедія чи катастрофа? Підтвердить фактажом чи історіографією.
По-друге, тоді предківською вірою слід вважати не класичне слов'янське язичництво (що зараз відроджується різними шизіками), а давніше анімоване язичництво.
Юрко Шелест написав:І не треба гнати на Москву вони своєї цілі таки досягли, чого поки не скажеш про українців
Тут ти помиляєшся, можна гнати на Московську церкву та її історію, оскільки вона нічого не добилася і як була гілкою влади цивільної, а не господньої так і залишилася. В от влада політична, влада державна ті дійсно добилися своїх цілей.
Юрко Шелест написав:І взагалі я за те, щоб їхні методи вивчати, бо вони ЕФЕКТИВНІ!!!
Я теж за це. Навіть бачу вихід з ситуації. Наказним методом прибрати з своїх посад - Володимира та Філарета, наказним методом зібрати і заперти в одній кімнаті всіх владик і змусити їх обрати між собою одного патріарха. Все. В інакшому випадку ніц не буде.
Честь - понад усе!
Хау!
Поручик
Експерт
Експерт

UNREAD_POST karik від Нед 15.01.06 14:28

Нічого оригінального, саме гетьман

Мушу визнати правда
Козаки з ним ходили здається на Молдову

якщо не помиляюсь то недойшли, а за спробу розвязання війни з татарами його і стратили за наказом короля. слухай , а так цікаво щось спробувати згадати з того що колись вчив, єх, давно то було.
А перед тим як замолювати гріхи в монастирях треба було дуже багато нагрішити (подумалось).

війна є війна, нам стільки бруду розказували про козацтво, з посиланням на джерела, (от би до конспектів своїх добратись), подумалось.
З приводу твоєї першої тези
Так шо не було ніякого ультраправославного ордена Запорізька Січ.

можу лише згадати, хронології не памятаю, що жінка була Папою Римським, але зтверждувати те що подумалось я б не брався :wink:
Пу-гу!
karik
Експерт
Експерт

UNREAD_POST Поручик від Нед 15.01.06 15:34

Видається, що тема трохи сповзає від Пласту та релігії до загальних проблем церкви - історичних та політичних.
Честь - понад усе!
Хау!
Поручик
Експерт
Експерт

Поперед.Далі

Повернутись в Пласт і суспільство