Українська English Deutsch Polska Русский

Рівненський пластун, боєць Нацгвардії України Володимир Вус: "Пішов на фронт, коли дізнався про збитий "Боїнг"

28.11.2014
Автор: Олександр Мельничук
У часи національно-визвольної боротьби українського народу одними з найактивніших борців за незалежність України були члени Національної скаутської організації «Пласт». Свою патріотичну позицію пластуни проявили й в незалежній Україні, коли чимало з них стало активними учасниками Євромайдану й пізніше зі зброєю в руках вони стали на захист східних рубежів України. Пластун з Рівного Володимир Вус майже з першого дня Революції Гідності став одним з організаторів Євромайдану у Рівному, а згодом поїхав до Києва, де долучився до лав Самооборони Майдану. Не залишився Володимир й осторонь конфлікту на сході й став добровольцем Національної Гвардії України.

- Рішення піти на фронт я прийняв тоді, коли прийшла звістка про збитий «Боїнг», - говорить боєць Національної гвардії України Володимир Вус. – Я зрозумів, що залишитися осторонь не можу, оскільки ситуація в Україні зачіпила навіть тих людей, що ніяк з нашою країною не пов’язані. Треба було якось впливати на ситуацію і бути причетним до змін. Тому вирішив записатися до Національної Гвардії.

- Як саме ти потрапив до Нацгвардії?

- Ще в березні, коли Росія захопила Крим, я пішов до військомату. Проте тоді мені нічого конкретного не відповіли. Відправили додому чекати. Пізніше, уже влітку, я знайшов в інтернеті інформацію, де можна було подати зголошення до Нацгвардії. Я заповнив відповідну форму, відправив й через деякий час (середина липня) до мене передзвонили й запросили на збірний пункт до Івано-Франківська, де формувався 4-й батальйон Національної Гвардії.

- Тобто якийсь час ви готувалися в Івано-Франківську?

- Так. Нас там готували, проводили навчання, збори й виходи на полігон. 

- Для кожного добровольця, який готується вирушити на схід, постає питання де взяти форму, необхідне спорядження і т.д. Як тобі вдалося знайти все необхідне?

- Ми були приписані до частини Внутрішніх військ й від них отримували все, чим їх забезпечує держава – форму і озброєння. Форма була дуже поганої якості і по кольоровій гамі, і по якості тканини. Вона була не пристосована до служби на природі, адже в ній навіть неможливо було сховатися в «зеленці» - форма була темно-синя в вкрапленням зеленого. По-друге, вона була з матеріалів, які при горінні плавились. Тому керівництво батальйону взяло на себе проблему забезпечення камуфляжами, формою нас забезпечили волонтери, які придбали її на секонд-хенді. Це британська форма MTP, досить якісна для маскування і зручна для тіла. Крім того волонтери зібрали нам кошти на бронежилети, забезпечували харчуванням, необхідним оснащенням, таким як тепловізори, прилади нічного бачення, біноклі. Всім, окрім автомата й набоїв, забезпечили волонтери. Без внеску волонтерів кордон АТО проходив би по іншій ліній, цілком можливо, що і по Дніпру.


- Скільки тривав збір? Коли отримав звістку, що вирушаєте на схід?

- У Івано-Франківську були півтора місяці. Наприкінці серпня нас направили на схід, в м. Попасна. За кілька днів до нашого приїзду місто було звільнене від проросійських бойовиків. Ми тримали охорону й оборону населеного пункту від терористів.

- З якими відчуттями їхав? Знав, куди їдете? Чи був якийсь страх?

- Нас не повідомляли, куди саме ми їдемо. Робили це для того, аби ми не поширювали інформацію про пересування військ. Звістці про відправлення на схід зраділи, адже за півтора місяці набридло сидіти в тилу, особливо коли знали що там відбувається й розуміли, що там необхідна наша допомога. В той же час ми розуміли усю небезпеку, але до того були готові. Принаймні більшість з нас.

- З чим довелося зіткнутися там, в Попасній? В яких умовах ви жили?

- Нас розмістили в місті несення служби неподалік самих блок-постів. Де несли службу, там і жили. Блок-пости знаходились недалеко від міста, переважно в лісопосадках, де ми й облаштовували свій побут. В наметах, в землянках. Намети мали туристичні, так зручніше. 

- Чому туристичні, а не військові?

- Це момент коли «військова машина» показує свою непрацездатність, оскільки ґрунтується на старих нормативах, де прописано, що солдатам потрібен обов’язково військовий намет, панцерні ліжка, матраци й ковдри. Набагато зручніше, коли солдат забезпечується туристичним наметом, карематом та спальником. Це зменшує вагу і підвищує мобільність. Коли ми бачили, що інші підрозділи везуть цілу машину панцерних ліжок, ми розуміли весь «ідіотизм» від якого ми відійшли, як добровольчий підрозділ. 

- Що робили на блок-постах? Перевіряли машини?

- Блок-пости розміщені вздовж лінії між терористами й мирною Україною, тому нашою задачею було вберегти нашу територію від проникнення терористів, тому ми перевіряли транспортні засоби й людей, що проходять через блок-пост. Також, у співпраці з іншими підрозділами, що забезпечували порядок в місті, проводили рейди містом для перевірки паспортів мешканців та наявності у них заборонених предметів.

- Що робив у вільний час?

- Досить мало було вільного часу, адже більшість часу йшло на облаштування власного побуту, можливості помитися, піти в душ. А у вільний час – просто відпочивав.

- Самому стріляти доводилось?

- На блок-постах є практика відкриття вогню у випадку підозрілих шорохів, переважно вночі. Є певні визначені сектори, звідки ніяких зайвих шумів доноситись не повинно. Досить часто у новоприбулих є поняття «настріляти їжачків». Це коли кожен шорох, який роблять їжаки або бездомні собаки, сприймаєш як шорох від людини, і відкриваєш вогонь. Так перші три ночі настріляєшся, звикаєш до звуків, починаєш відрізняти, що спричиняє ті чи інші шуми, й служба стає спокійнішою. Я теж трохи «їжачків» настріляв. Бойових зіткнень, на щастя, вдалося уникнути, так як блок-пости, де ми перебували, були далеко від території, підконтрольної терористам.
 
- Хто тебе чекав вдома, поки ти був там? Можливість подзвонити була?

- Користуватися телефоном небажано, коли є пересування великої кількості техніки та військовослужбовців. Можуть запеленгувати сигнал і нанести удар або засідку зробити. Особливо біля лінії фронту. А на блок-постах немає сенсу вимикати телефон, ми біля міста знаходились, нас всі бачили, хто минав блок-пост, тому тим же бойовикам було легко дізнатися про те, скільки нас тут, як ми розташовані і т.д. А вдома чекали батьки, рідні, друзі. Дуже зраділи, коли повернувся й що повернувся неушкодженим.


- На твою підготовку якось вплинуло те, що ти є у «Пласті»?

- У «Пласті» безпосередньо до армії не готують, але завдяки «Пласту» легше було організовуватись в колективі, знаходити спільну мову з бойовими побратимами. «Пласт» вчить бути більш організованим, вміти спільно вирішувати поставлені задачі. А взагалі мені не було важко, адже раніше я уже служив в армії.

- Оскільки ви підпорядковувались частині Внутрішніх військ виходить що там з тобою служили ВВшники, які під час Майдану були у Києві?

- Так. І колишні «беркута» також. З тернопільськими колишніми «беркутами» ми стояли на блок-посту. Про події Майдану ми їх не розпитували. Це болюче питання, але було розуміння того, що зараз у нас спільна задача, й не було сенсу піднімати ті питання, які могли нас роз’єднати. Говорили про те, хто де був, але в подробиці не вдавались. 

Сам Володимир був активним учасником Євромайдану. У Києві, під час протистоянь у грудні, доєднався до лав 15-ї сотні Самооборони Майдану. В ніч з 18-го на 19-те лютого був на барикадах, а з 19-го лютого перебував в охороні Михайлівського собору. 


- Скільки ти пробув на сході? 

- 45 днів. З кінця серпня до 5 жовтня. Потім ми повернулися до Івано-Франківська, мали невеличку відпустку й ще одні збори. Наступна ротація нас чекає наприкінці грудня, знову вирушимо на схід. Куди саме – не знаємо.

- Зимою буде важче там

- Розумію. Знаю, що доведеться знову облаштовувати свій побут, більш ретельно захищатися від холодів. Зараз, до речі, івано-франківські волонтери забезпечують нас «буржуйками», теплим одягом та відповідним взуттям. Побачимо як буде, але я до складних умов готовий. 

Переглянути інші інтерв'ю Пластового порталу

Ви знаєте пластуна чи пластунку, які, на Вашу думку, є цікавим респондентом, і інтерв'ю із якими може бути цікавим для пластового загалу? Повідомте нас про цю особу, вказавши, чим саме ця особа цікава!
Офіційно
10.11.16 Звіт керівного (виконавчого) органу Пласту за 3 квартал своєї діяльності
09.11.16 Проект порядку денного позачергового Крайового Пластового З'їзду в м. Києві 26-27 листопада
04.10.16 Розпочинається зголошення на позачерговий Крайовий пластовий з'їзд у м. Києві (26-27 листопада)
Більше новин...
Новини [додати свою]
22.12.16 Свято Миколая 2016 у пташат станиці Івано-Франківськ [Загальне]
22.12.16 11-14 січня відбудеться «Школа Зимовго Мандрівництва 2017» [Вишколи]
22.12.16 Івано-Франківські пластуни завітали з Вифлеємським вогнем миру до учасників визвольних змагань [Загальне]
22.12.16 В Івано-Франківську відбулась благодійна «Майстерня святого Миколая» [Загальне]
22.12.16 Пластуни станиці Самбір відвідали з подарунками Самбірську дитячу лікарню і найстаршого пластуна станиці [Загальне]
22.12.16 Новацтво станиці Івано-Франківськ назбирало мішок добра святого Миколая – смаколики для воїнів АТО [Загальне]
20.12.16 17 грудня у Дрогобичі відбулися Андріївські вечорниці [Загальне]
19.12.16 25 грудня у Львові відбудеться інтелектуальний змаг "Думай 2016" [Вишколи]
16.12.16 Пластуни другий рік поспіль передали Президенту України Петру Порошенку Вифлеємський Вогонь Миру [Загальне]
16.12.16 Міжстаничний лещатарський табір "Фест - 2017" відбудеться 19-22 січня 2017 року на Закарпатті [Загальне]
16.12.16 10 грудня чернівецькі пластуни провели Андріївські вечорниці [Загальне]
16.12.16 Шукаємо активне та талановите юнацтво для участі у ЮМПЗ 2017 року у Німеччині [Загальне]
15.12.16 3 грудня в Житомирі відбулась Етнозустріч “Полісся України в межиріччі Ужа та Тетерева” [Загальне]
15.12.16 Визначили переможців Всеукраїнської військової спартакіади "Експльозія 2016" [Загальне]
12.12.16 Міжкрайовий "Лещатарський табір 2017" відбудеться 8-15 квітня в Австрії [Загальне]
12.12.16 У Мукачеві відбулись новацькі Андріївські вечорниці [Загальне]
12.12.16 Пластуни станиці Красне організували «Галицькі вечорниці» [Загальне]
11.12.16 3-4 грудня курінь ч. 22 ім. М. Підгірянки відсвяткував своє 22-річчя! [Загальне]
09.12.16 Вифлеємський Вогонь Миру цьогоріч прибуде до України вже 17 грудня 2016 року! [Загальне]
09.12.16 Пластуни м. Калинівка взяли участь в духовних зібраннях «Любов і відповідальність» [Загальне]
Більше новин...
Пласт в ЗМІ
01.08.16 "Пластовий табір це комп’ютерна гра, але в реальності", - Голова КПР України під час ефіру на "Громадське радіо"
30.07.16 Чорноморський ВІСНИК про збір скаутів "Чорне море 2016"
18.03.16 "ВЕЛИКА ГРА" ДЛЯ ПАТРІОТА" - стаття про Пласт в офіційному виданні МОН "Освіта України"
03.02.16 Пластун Максим Грищук про події в ДАПі в програмі "Останній форпост Донецького аеропорту"
22.12.15 Відеосюжет hromadske.tv про пластуна, дитячого психіатра лікарні Maudsley (Лондон, Великобританія)
Більше новин...
Суспільні новини
05.12.16 Другий Всеукраїнський діалог «Principium» відбудеться 8-10 грудня у Львові
05.12.16 Запрошуємо на зимовий табір "Різдвяна подорож-2017"
05.12.16 Благодійний туристичний фестиваль "Travel Fest" відбудеться у Львові 10 грудня
14.07.16 Запрошуємо до ознайомчого табору «ВЕЛИКА ГРА 2016» на узбережжі Чорного моря
31.05.16 Табори 2016 року для активної молоді з громади, організовані Пластом, ФРІ та ЛОФ
Більше новин...