Кримська Світлиця: Кравець для УПА

30.04.2014
Автор: ЗМІ
Я вже кілька днів відпочивав у відомому карпатському курортному містечку, — знайомі порадили й посприяли, — коли, повернувшись до кімнати, застав там нового жильця. Із ліжка підвівся чоловік, значно старший за мене. Я звернув увагу на його ногу — інвалід. Проте обличчя новачка випромінювало добро, а волошкові очі були по-дитячому радісними. Ми познайомились, обмінялись традиційними у таких випадках фразами. Несподівано Федір — так звали літнього чоловіка — сказав мені: «А ви — військова людина». «Був колись, ракетник», — підтвердив я й додав, що вже 20 років на пенсії. І сам зауважив: «А ось ви в армії не служили». «Не служив, — погодився Федір і, попереджаючи нове запитання, додав: — Я пройшов вишкіл в СУМі». Я зрозумів, що сусід має якийсь військовий досвід, але про зміст абревіатури «СУМ» тоді й гадки не мав…

На початку минулого століття у Британії склалась система позашкільного виховання молоді віком од 7 до 21 року, яка швидко розповсюдилась Європою і отримала назву «скаутінг». Тоді ж у Женеві на визнання цього руху виник Міжнародний скаутський комітет. Майже відразу на західних землях України з’явилось молодіжне об’єднання «Пласт» — патріотичне за вихованням, мораллю, духом і спортивно-туристичне за змістом діяльності. Засновниками перших гуртків пластунів стали львівські студенти Іван Чмола та Петро Франко, син письменника Івана Франка. 12 квітня 1912 р. у львівській академічній гімназії засновники і пластуни урочисто склали присягу. Відтоді цей день вважається офіційним днем створення «Пласту».

Наступного року Іван Чмола організував перший літній туристичний табір, а через рік табір став постійно діючим. Рух набував усе більшої популярності, тому виникла потреба узагальнити досвід організації та діяльності «Пласту». У 1913 році П. Франко видав книгу «Пластові ігри і забави», а інший дослідник П. Тисовський написав перше есе. Пізніше, у 1921 році, він видав підручник для пластунів. Ці книги полегшили умови для розвитку спортивного та пізнавального туризму серед української молоді й чітко окреслили завдання «Пласту» щодо патріотичного, естетичного, морального, духовного та фізичного виховання молоді через ґрунтовне вивчення долин, гір, річок та полів, історичних пам’яток рідного краю, фольклору, побуту та звичаїв населення. Такий розпис діяльності надав «Пласту» можливість співпрацювати з рядом знаних у світі громадських об’єднань: «Просвітою», Плаєм, Союзом українок, Чорногорою і навіть з угорським Карпатським та польським Татранським товариствами.

Світова війна суттєво завадила справі. Та вже у 1918 р. «Пласт» відновив свою діяльність. З урахуванням нової політичної ситуації довелось посилити військову та військово-медичну підготовку пластунів. У навчальній підготовці, крім стаціонарних, з’являються мобільні табори, де побутові умови стають ще більш екстремальними. У 1921 р. на допомогу пластунам виходить часопис «Молоде життя» під редакцією С. Тисовської. Відновлюється й зростає допомога громадських організацій, особливо українських церковних громад. За рішенням митрополита Андрея Шептицького були придбані ділянки землі біля села Підлюте та в інших місцях Галичини, на яких побудували нові табори пластунам. Поблизу с. Іванівка на Стрию зробили річковий табір, а через 3 роки ще один — в околицях с. Монастирець на Дністрі. Вишкіл закінчувався іспитами та багатоденними походами в гори або по річках Галичини й Волині. Пластун, який пройшов повний вишкіл, умів зібрати намет, збудувати курінь, розпалити вогнище, зварити обід, відремонтувати знаряддя, вести спостереження, надати першу медичну допомогу, самостійно подолати бурхливий гірський потік чи переплисти його човном або плотом. У спортивних змаганнях, походах молодь загартовувалась, отримувала навички самоврядування і взаємодопомоги в екстремальних умовах. З пластунів виростали патріоти, майбутні борці за власну долю і долю українського народу. Коли у вересні 1939 р. на Західну Україну прийшли радянські війська, діяльність усіх громадських організацій була заборонена, їхнє майно захоплено і пограбовано.

Український центральний комітет, який підпільно діяв у Львові під орудою В. Кубійовича в 1942 р., створює Спілку української молоді — СУМ за зразком «Пласту». Вона перебирає на себе те, що вціліло від баз пластунів. В один з таких глибоко законспірованих таборів прийшов юнак Федір з метою пройти вишкіл, щоб у складі УПА вести розвідку й бойові дії в німецькому тилу. Але за час вишколу фронт стрімко прокотився на захід і табір опинився на визволеній території. Зима змусила спуститись з гір у село та чекати прояснення ситуації.
Якось уночі Федора розбудили гавкіт собак і постріли. Миттю на двір. Облава! За планом дій — бігом до лісу. Ось і ліс. Стрілянина і гавкіт собак посилились. Далі, далі! Раптом — боляче! Куля таки влучила у нього. Федір робить кілька стрибків і, втрачаючи свідомість від болю, падає. Отямився на світанку. Поруч нікого. Ні, онде хтось лежить, Підповз ближче, гукнув… Мовчить… Доторкнувся — мертвий… Треба шукати живих і швидше. Федір замотав розтрощену кулею п’яту ноги, підібрав зрубану кимось гілку, зробив з неї милицю і посунувся углиб лісу. Рухався доти, доки знову не втратив свідомість…

Отямившись, Федір збагнув, що він у криївці. Хтось перев’язував йому ногу. Парубку розказали, що в лазарет його непритомного притягла дівчина і лежить він уже давно. Лікувався пластун довго. Коли зміг пересуватися самостійно, почав допомагати іншим пораненим. Проте настав час повертатись до цивільного життя. Його таємно перевезли до рідного села, а звідти — до міста. Батько влаштував Федора в ательє, де юнак через деякий час став знаним кравцем. Якось до ательє зайшов офіцер з військового комісаріату і попросив пошити йому кітель та галіфе. Замовлення доручили Федорові, той виконав його блискуче. Задоволений офіцер дякував і начебто жартома спитав: чи, бува, не на шитті одягу повстанцям він набув такого досвіду? І що те у нього з ногою? Федір відповів також жартома — не шив, але за ваші гроші пошию будь-що. А інвалідом став, впавши з коня.
У незалежній Україні «Пласт» відродився, охопивши всю її територію. Перший гурток на Донеччині виник у 1992 р. з тими ж традиціями, що і ті первісні, які були запроваджені на початку століття у західних землях України. Ті перші донецькі пластуни нині виросли і знання та навички, що отримали у «Пласті», використовують у своїй діяльності, допомагаючи керівникам і новим членам гуртка в походах. Дехто з колишніх пластунів перейшов у студентський рух, а В. Олійник став відомим на Донеччині лідером молодіжного громадського руху. «Пласт» пов’язав свою діяльність з Українською православною церквою Київського патріархату, донецьким відділенням Всеукраїнського об’єднання ветеранів, донецьким музеєм «Смолоскип» та іншими патріотичними організаціями. Щороку пластуни здійснюють похід, рейди по місцях історичних та національно-визвольних змагань в Україні. Про маршрути останніх походів промовисто говорять їхні назви: «Нащадки запорожців», «Трипільське коло». На Постанови Верховної Ради про відзначення 100-річчя скаутського руху в Україні та 120-річчя з дня народження митрополита Андрея Шептицького донецькі пластуни відповіли рейдом «Холодноярська проща». «У наших планах, — розповідає відомий громадський діяч Олександр Воловенко, керівник й організатор останніх походів, — здійснити рейди по Криму, Кіровоградщині та Уманщині. Ми ретельно готуємось». Громадська діяльність «Пласту» визнана численними відзнаками державної адміністрації та громадських організацій. 

Через три дні Федір змінив місце перебування у санаторії, бо при його інвалідності дуже незручно було підніматись східцями. Та наші зустрічі відбувались щодня. Коли почув про мій від’їзд, він, завжди в міру витриманий, раптом знітився, на очах у нього виступили сльози. Чоловік, не соромлячись, стер їх рукою і промовив: «Дасть Бог — зустрінемось. Приїжджайте, буду радий. Привіт Великій Україні!». Саме так шанобливо кажуть галичани — «Велика Україна», маючи на увазі українські терени від Дніпра на схід...

Віктор ПРОКОПЧУК,
член НСЖУ, голова Донецького відділу Всеукраїнського об’єднання ветеранів


   Офіційно
10.11.16 Звіт керівного (виконавчого) органу Пласту за 3 квартал своєї діяльності
09.11.16 Проект порядку денного позачергового Крайового Пластового З'їзду в м. Києві 26-27 листопада
04.10.16 Розпочинається зголошення на позачерговий Крайовий пластовий з'їзд у м. Києві (26-27 листопада)
Більше новин...
Новини [додати свою]
22.12.16 Свято Миколая 2016 у пташат станиці Івано-Франківськ [Загальне]
22.12.16 11-14 січня відбудеться «Школа Зимовго Мандрівництва 2017» [Вишколи]
22.12.16 Івано-Франківські пластуни завітали з Вифлеємським вогнем миру до учасників визвольних змагань [Загальне]
22.12.16 В Івано-Франківську відбулась благодійна «Майстерня святого Миколая» [Загальне]
22.12.16 Пластуни станиці Самбір відвідали з подарунками Самбірську дитячу лікарню і найстаршого пластуна станиці [Загальне]
22.12.16 Новацтво станиці Івано-Франківськ назбирало мішок добра святого Миколая – смаколики для воїнів АТО [Загальне]
20.12.16 17 грудня у Дрогобичі відбулися Андріївські вечорниці [Загальне]
19.12.16 25 грудня у Львові відбудеться інтелектуальний змаг "Думай 2016" [Вишколи]
16.12.16 Пластуни другий рік поспіль передали Президенту України Петру Порошенку Вифлеємський Вогонь Миру [Загальне]
16.12.16 Міжстаничний лещатарський табір "Фест - 2017" відбудеться 19-22 січня 2017 року на Закарпатті [Загальне]
16.12.16 10 грудня чернівецькі пластуни провели Андріївські вечорниці [Загальне]
16.12.16 Шукаємо активне та талановите юнацтво для участі у ЮМПЗ 2017 року у Німеччині [Загальне]
15.12.16 3 грудня в Житомирі відбулась Етнозустріч “Полісся України в межиріччі Ужа та Тетерева” [Загальне]
15.12.16 Визначили переможців Всеукраїнської військової спартакіади "Експльозія 2016" [Загальне]
12.12.16 Міжкрайовий "Лещатарський табір 2017" відбудеться 8-15 квітня в Австрії [Загальне]
12.12.16 У Мукачеві відбулись новацькі Андріївські вечорниці [Загальне]
12.12.16 Пластуни станиці Красне організували «Галицькі вечорниці» [Загальне]
11.12.16 3-4 грудня курінь ч. 22 ім. М. Підгірянки відсвяткував своє 22-річчя! [Загальне]
09.12.16 Вифлеємський Вогонь Миру цьогоріч прибуде до України вже 17 грудня 2016 року! [Загальне]
09.12.16 Пластуни м. Калинівка взяли участь в духовних зібраннях «Любов і відповідальність» [Загальне]
Більше новин...
Пласт в ЗМІ
01.08.16 "Пластовий табір це комп’ютерна гра, але в реальності", - Голова КПР України під час ефіру на "Громадське радіо"
30.07.16 Чорноморський ВІСНИК про збір скаутів "Чорне море 2016"
18.03.16 "ВЕЛИКА ГРА" ДЛЯ ПАТРІОТА" - стаття про Пласт в офіційному виданні МОН "Освіта України"
03.02.16 Пластун Максим Грищук про події в ДАПі в програмі "Останній форпост Донецького аеропорту"
22.12.15 Відеосюжет hromadske.tv про пластуна, дитячого психіатра лікарні Maudsley (Лондон, Великобританія)
Більше новин...
Суспільні новини
05.12.16 Другий Всеукраїнський діалог «Principium» відбудеться 8-10 грудня у Львові
05.12.16 Запрошуємо на зимовий табір "Різдвяна подорож-2017"
05.12.16 Благодійний туристичний фестиваль "Travel Fest" відбудеться у Львові 10 грудня
14.07.16 Запрошуємо до ознайомчого табору «ВЕЛИКА ГРА 2016» на узбережжі Чорного моря
31.05.16 Табори 2016 року для активної молоді з громади, організовані Пластом, ФРІ та ЛОФ
Більше новин...