Поліна Меньшова — пластунка з Херсона. Коли російські війська окупували місто, родина Поліни не змогла виїхати. Аж у серпні вдалося перебратися до Вінниці, де залишаються і зараз. Додому повернутися не можуть — у сусідній під’їзд влучила ракета.
Яким було життя в ще окупованому Херсоні, як таємно проводили пластові онлайн-заняття та шукали залишки продуктів українського виробництва — читайте далі.
Як все почалося
2020 року Поліна вступила до Пласту в гурток “Херсонські конвалії”. Разом з подругами ходила на заняття, розносила Вифлеємський вогонь миру, організовувала ярмарки.
Її тато Олександр Меньшов — письменник, автор романів-детективів про альтернативну історію. Мама Людмила — лікарка. І ще один член сім’ї: улюблений кіт Фоксі.
![](https://www.plast.org.ua/wp-content/uploads/2022/12/Herson-Gurtok-Hersonski-konvaliyi-1-scaled-e1672353697870-1024x584.jpg)
Коли 24 лютого росія почала повномасштабне вторгнення, сім’я не передбачала, що Херсон окупують так швидко.
Тож вирішили не виїжджати. Та й їхати було нікуди, адже вся родина живе на Херсонщині.
1 березня місто повністю окупували російські війська. Прорватися назовні — майже неможливо.
Окупація: Пласт під забороною
Пластунки з гуртка Поліни роз’їхалися по різних містах та країнах. Спершу продовжували заняття — онлайн і таємно. Олександр навіть проводив для дівчат онлайн-гутірку (тобто урок) про УНР. Але потім це стало надто небезпечно.
Олександр, батько Одного дня в Херсоні почали випускати російську газету, в якій Пласт занесли до небезпечних для росії організацій.
Сходини припинилися. А однострій дівчинки довелося заховати.
Херсон — таємний спротив
Сім’я ділиться, що в період окупації іноді було нестерпно важко. Особливо через те, що не було зв’язку та правдивої інформації про ситуацію в країні.
![](https://www.plast.org.ua/wp-content/uploads/2022/12/Herson-Oleksandr-i-Polina-768x1024.jpg)
Після обіду місто вимирало: на вулицях не було нікого. Люди боялися зайвий раз виходити. Най-найважче було, коли їхні військовики казали, що “расія тут навсєгда”. Це от просто вбивало зсередини… Був страх, що місто ніколи не звільнять (Олександр).
Попри це сім’я пластунки, як і всі херсонці, не здавалися. Містяни ліпили проукраїнські наліпки, малювали малюнки з українською символікою.
Хоча Олександр знав, що багато волонтерів зникли безвісти, але продовжував допомагати іншим — розвозив продукти пластунам, які також залишилися в окупації, щоб вони самі не ходили містом.
Але чоловік дотримувався важливого принципу — купував продукти лише українських виробників.
![](https://www.plast.org.ua/wp-content/uploads/2022/12/Herson-Hersonski-produkty5-e1672354690251-1024x993.jpg)
![](https://www.plast.org.ua/wp-content/uploads/2022/12/Herson-Hersonski-produkty2-e1672354855114.jpg)
![](https://www.plast.org.ua/wp-content/uploads/2022/12/Herson-Hersonski-produkty3-e1672355085989-501x1024.jpg)
![](https://www.plast.org.ua/wp-content/uploads/2022/12/Herson-Hersonski-produkty4-e1672355058267-830x1024.jpg)
Доводилося шукати залишки по магазинах, купувати експортні товари, які не встигли відправити.
А на Великдень ледь вдалося знайти яйця українського виробництва через критичну ситуацію на чорнобаївській птахофабриці, яка опинилася без електропостачання.
Олександр Комусь наснилося, що Херсон звільнять, коли зацвітуть абрикоси. Ми в це щиро вірили. Абрикоси зацвіли, а місто далі залишалося під окупацією. Чим далі, тим більше приходило усвідомлення, що звільнять ще не скоро.
День Незалежності — день свободи
Наприкінці літа сім’я Меньшових вирішила виїжджати з Херсона.
![](https://www.plast.org.ua/wp-content/uploads/2022/12/Herson-Vyyizd-z-Hersonu3-768x1024.jpg)
Поліна та кіт Фоксі
Поліна в машині
![](https://www.plast.org.ua/wp-content/uploads/2022/12/Herson-Vyyizd-z-Hersonu4-768x1024.jpg)
Їхали через Василівку, стояли в черзі з близько тисячі автомобілів, добиралися сім діб. Доводилося ночувати в школі, в садку на карематах. Вирвалися 24 серпня, у День Незалежності.
![](https://www.plast.org.ua/wp-content/uploads/2022/12/Herson-Vyyizd-z-Hersonu2-768x1024.jpg)
Ми думали, що не випустять. Однострій Поліни залишили вдома, щоб не знайшли під час обшуків на блокпостах. Ретельно перевіряли речі, водили дулом автомата. На щастя, випустили (Олександр).
26 серпня приїхали до Вінниці.
Життя не вдома
У Вінниці сім’я залишається і досі. Олександр працює на “Новій пошті” і продовжує писати романи. Поліна долучилася до нового гуртка.
“Місцеві пластуни допомогли нам освоїтися, дістати побутові речі, Поліні дали розкладний столик. Вона тут знайшла нових подруг, Ксеню та Кіру. Разом з ними вже ходила на Андріївські вечорниці. Однострій з Херсона родичі передали посилкою” (Олександр).
![](https://www.plast.org.ua/wp-content/uploads/2022/12/Herson-Foto-z-vechornyts-u-Vinnytsi-1024x768.jpg)
![](https://www.plast.org.ua/wp-content/uploads/2022/12/Herson-Oleksandra-i-mama.jpg)
Сім’я дуже хоче повернутися додому, але наразі не може — у сусідній під’їзд влучила російська ракета.
![](https://www.plast.org.ua/wp-content/uploads/2022/12/Herson2-e1672356934591-1024x1024.jpg)
Коли виїжджали, думали, що на Новий рік повернемося. Удома чекає ялинка та іграшки. Поліна сумує за своїм гуртком “Херсонські конвалії” та виховницею Олею Новохацькою. Мріє зустрітися з ними найближчим часом та погуляти херсонськими вуличками.
— Олександр
Зараз Херсон — вільний, але під обстрілами. Багато родин не мають змоги поїхати у спокійніші міста та живуть у постійній небезпеці, без світла та електрики. Тому сім’ям з Херсонської, а також Харківської та Миколаївської областей ми надішлемо 500 різдвяних пакунків, в яких є все необхідне, щоб зігрітися взимку та зустріти Різдво.
Допоможи родинам зі звільнених міст — тисни на кнопку, щоб приєднатися до збору на 500 різдвяних пакунків для дітей з деокупованих територій:
—
Довідка
Олександр Меньшов — письменник, автор романів-детективів про альтернативну історію (як би розвивалася історія України, якби певні події відбулися інакше). Зараз він працює над книгою “Щоденник херсонців”.
Схожi новини
![8 місяців, що зробили нас сильнішими. Звіт Пласту](https://www.plast.org.ua/wp-content/uploads/2022/11/Misyats-vosmyj.png)
8 місяців, що зробили нас сильнішими. Звіт Пласту
Детальніше
![“Виховник заклав багато цеглин у мій характер”, — пластун про загиблого виховника](https://www.plast.org.ua/wp-content/uploads/2023/02/shablon-misyachnyj-zvit-6-e1677251301566.png)
“Виховник заклав багато цеглин у мій характер”, — пластун про загиблого виховника
Детальніше
![Скаутська естафета “Вифлеємський вогонь миру 2022–23” в Україні: підсумки](https://www.plast.org.ua/wp-content/uploads/2023/02/MNM_3206-1-scaled-e1675697550307.jpg)
Скаутська естафета “Вифлеємський вогонь миру 2022–23” в Україні: підсумки
Детальніше
![“Що я закладу в новацтві, згодиться їм в юнацтві і в дорослому житті” (Олександра)](https://www.plast.org.ua/wp-content/uploads/2022/09/Lesya-Handoga7-e1662547277173.jpg)
“Що я закладу в новацтві, згодиться їм в юнацтві і в дорослому житті” (Олександра)
Детальніше
![Я хотіла, щоб Пласт допоміг виховати Людину з геном українця. А тут… табір “Код нації” (мама пластуна)](https://www.plast.org.ua/wp-content/uploads/2022/09/Iryna-Sudkova.-Vyhovnytsya-1-e1662110721111.jpg)
Я хотіла, щоб Пласт допоміг виховати Людину з геном українця. А тут… табір “Код нації” (мама пластуна)
Детальніше