Гайдемарі Стефанишин-Пайпер: астронавтка розповіла про своє пластове життя - Пласт
EN

Гайдемарі Стефанишин Пайпер американська астронавтка українського походження. Вона стала восьмою жінкою астронавткою NASA, що здійснила вихід у відкритий космос і відповідала за встановлення нових сонячних батарей. Пластунка Гайдемарі народилася і проживала в США, але виховувалася за українськими традиціями й ще в дитинстві вступила в Пласт. 

Нещодавно Гайдемарі відвідала Україну й встигла зустрітися з пластунами в декількох містах. Ми розпитали її про пластове життя і не тільки. 

Як розпочалося твоє пластове життя?

Я виросла в штаті Міннесота і в Міннеаполісі є дуже маленька станиця. Тому на свій перший табір я їхала аж у Вісконсин. Лише я і мій брат були з іншого міста, а всі решта – з одного куреня. Цей табір тривав три тижні й моя мама сказала, що я маю добути до кінця. Вона була впевнена, що табір і пластове оточення допоможе мені краще вивчити українську мову, бо вона сама німка й не могла навчити мови самостійно. 

Як пластовий досвід допоміг тобі під час перебування в космосі?

Я думаю, все те, що ми вивчаємо в Пласті буде важливо і в космосі. В астронавтів кожного дня є план на день, як і в пластунів на таборі. Нам також потрібно мати зібраними речі й наплічники, як на таборах. Взагалі, та відповідальність, організованість, командна робота, якої я навчилася в Пласті допомогла під час виконання моїх завдань в космосі.

Які речі ти брала з собою в космос?

Окрім спорядження, кожен може взяти з собою дві особисті речі. Це є найважливіше, що ми візьмемо. Я взяла з собою український прапорець і пластову лілейку.

Як проходила підготовка до польоту?

Наша підготовка проходить під водою. Ми працюємо 6 годин в космосі й перед тим проводимо стільки ж часу в басейні, де розташовується майже ціла станція. Оскільки умови перебування дуже схожі, то й наші тренування проходять під водою. Мені не було важко морально, я готова була летіти, а от фізично підготуватися було складніше, бо ми годинами проводили час під водою.

Поділитися

Схожi новини