З архівів Пласту: особові справи пластунів, Німеччина, 1947-1951 - Пласт
EN

Сьогодні дедалі популярнішим стає шукати своє коріння, з’ясовувати деталі біографій родичів та близьких. І на щастя дедалі більше різних онлайн-ресурсів та інтерактивних баз даних у цьому допомагають.

Однак, сьогодні є невідомим чималий зріз нашої історії – це долі біженців у Британській, Американській, Французькій та Радянській зонах окупації Німеччини та Австрії після Другої світової війни. Тут протягом невеликого часу було сконцентровано велику кількість українців, що тим чи іншим чином опинилися у Німеччині. Більшість із них не хотіла повертатися в радянське рабство. У таборах “переміщених осіб” (з англійської “DP”) під патронатом ООН, поза досяжністю радянських впливів скупчилася тогочасна еліта українського суспільства, ті, хто дав українській еміґрації по всьому світі друге дихання, плекав більше чотирьох десятиліть на чужині наші державницькі та культурні традиції.

Серед них було чимало тих, що належали до Пласту і відроджували його в умовах вигнання. Це і дорослі члени, що пройшли вишкіл в Галичині та на Закарпатті, і нове покоління, діти, які, захоплені романтикою мандрів і пізнання, ставали юнаками і старшими пластунами вже в таборах. Відомості про тогочасних пластунів становлять особливий інтерес. Серед них наприклад є Любомир Гузар, Василь Маркусь, Богдан Кравців, Цьопа Паліїв, Леонід Бачинський, Юрій Старосольський, Северин Левицький, Орест Гаврилюк, Любомир Романків та багато інших.

Проекти “Історія Пласту” та “Електронні архіви Пласту” публікують реєстр особових листків пластунів з Німеччини від 1947 до 1951 року, що налічує всього 591 справу. Оригінали документів зберігаються у Пластовому архіві у Пармі, Огайо, США. Опрацювання архівів здійснив ст. пл. Андрій Ребрик, ЦМ, за підтримки пл. сен. Івана Гоменюка, ЦМ, та пл. сен. Ольги Свідзинської.

Сподіваємося, що це дослідження стане базою для подальшого вивчення історії українського скаутингу та післявоєнної української еміграції.

Список пластунів поданий в алфавітному порядку та містить таку інформацію:

  • Ім’я, прізвище
  • Пластове псевдо
  • Дата народження
  • Місце народження

Ознайомитися з реєстром можна тут.

Замовити копії особових листків (для родичів або дослідників) можна тут.

При цій нагоді висловлюємо щиру подяку директорові Пластового музею у Пармі пл. сен. Маркові Якубовичу, ЛЧ, за допомогу в роботі над матеріалами. Проект також здійснюється за підтримки Plast Publishing Inc.

Поділитися

Схожi новини