Щотижневі заняття - Пласт
EN

Дiяльнiсть Пласту

Щотижневі заняття

Виховна програма Пласту для дітей проходить на щотижневих заняттях, які проводять старші волонтери-виховники. Виховник — це наставник і старший друг чи подруга, які допомагають гурткові діяти і відповідають за те, щоб гурток слідував засадам пластового виховання. Виховники відповідальні за те, щоб молодші пластуни розвивалися і успішно проходили пластову програму.

Часто виховники залучають інструкторів на свої заняття — пластунів і непластунів, які є спеціалістами у певних галузях. Це робить заняття якіснішими та цікавішими.

Залежно від віку дітей, змінюється і виховний підхід.

 

Пташата віком до 6 років

Пташата — унікальна вікова категорія. Приєднатися до неї діти можуть лише з батьками (і це логічно, куди малюку в такому віці без батьків). У цьому є багато переваг:

  • Діти вчаться новому, розвиваються та готуються стати новаками.
  • Довкола цього формується ціннісне батьківське середовище.
  • Батьки проводять час разом зі своїми дітьми.

Заняття пташат є регулярними. Зазвичай, вони відбувається таким чином: є відповідальні батьки, як продумують програму заняття і потім проводять заняття для всіх.

Новацтво віком від 6 до 11 років

Новаки займаються у Пласті вже без батьків. Новаки формують рої, у кожному від 6 до 10 дітей. Діяльність рою ведуть новацькі виховники. Під час занять новацтво дізнається нову інформацію через казки та за допомогою гри.

Юнацтво віком 12-17 років

Заняття відбувається у гуртках чисельністю 6-10 осіб. Виховна методика Пласту побудована таким чином, що на початку старші виховники проводять заняття і навчають юнаків та юначок. Діти підростають, здобувають знання, розвивають свої інтелектуальні, фізичні та лідерські здібності. І з часом починають організовувати проекти та передавати свої знання молодшим пластунам.

Важливою складовою виховної методи для юнацтва є самоврядування. У малих групах із самого дитинства юнацтво веде окремі діловодства. Найпоширеніші серед них: гуртковий, скарбник, писар, суддя, домівкар. Таким чином діти вчаться базовим навичкам організації проектів, роботі у команді, ведення фінансів та документації, поводженню з речами, відповідальності. 

Більше про виховання відповідальності у Пласті можна прочитати тут:

[читати]

Пластові проби

Пластова програма спирається на проби — перелік знань та вмінь, які новаки чи юнаки мають здобути, щоб завершити програму. Переглянути проби ви можете тут. На щотижневих заняттях виховник обирає окремі теми з пластових проб і по них готує сходини.

Окрім щотижневих занять-сходин, пластуни беруть участь у:

  • мандрівках, які відбуваються орієнтовно один раз на місяць;
  • пластових заходах;
  • літніх таборах.

Пластові заняття під час війни

Після 24 лютого багато виховників стали на захист України в лавах ЗСУ або долучилися до волонтерства. Через воєнні дії деякі осередки були змушені припинити роботу, а пластуни з сім’ями переїжджати в інші міста або країни. Проте ми докладаємо всіх зусиль, щоб продовжувати щотижневі заняття наживо або онлайн.

Щоб максимально закрити потреби дітей сьогодні, спільно з терапевтами розробили 10 занять циклу “Операція: Адаптація”. Вони охоплюють чотири напрямки, у яких ми можемо підготувати дитину – психологічний, медичний, безпековий та пластовий.

Ці матеріли вчать виховників:

  • створювати комфортне середовище для обговорення переживань,
  • зменшувати тривожність,
  • допомагати дітям інтегруватися у спільноту на новому місці,
  • розвивати у дітей навички турботи про себе і своє здоров’я, надавати першу допомогу,
  • вчити діяти у ситуаціях небезпеки.

Знайти плани 10 сходин для різних вікових категорій можна за посиланням: https://bit.ly/3lx9QcM