"Пласт повинен навчитися відповідати на нові виклики в суспільстві", - голова фонду "КОЛО" та член Опікунської Ради Пласту Олена Кривенко

12.10.2016
Автор: Тарас Щепаняк

Олена Кривенко – член Опікунської ради Пласту, голова Благодійного фонду «КОЛО». Від початку 2016 року «КОЛО» є генеральним партнером Пласту.

Благодійний фонд – інструмент для реалізації стратегічних цілей клубу «КОЛО» - об’єднання бізнесменів, управлінців, вчених, державних діячів та митців, які прагнуть сформувати інтелектуальну та організаційну платформи для реалізації соціально-економічних проектів в Україні.

Знайомство з Пластом

Про Пласт я почула дуже давно – ще як сама була дитиною. Це здавалось чимось таким надзвичайно таємничим. Я в дитинстві займалась хореографією, тож перебуваючи на гастролях, перетиналась із пластунами в різних містах.

Потім, коли я вже мала своїх дітей, багато чула про Пласт від інших батьків. Два роки тому сталося так, що мій колега по роботі запропонував привести дітей до пташат (пластуни віком від 2 до 6 років – Р.Т.). Це було перше таке занурення з материнської сторони. І нам, і діткам було надзвичайно цікаво. Цього року я планую повести своїх дітей до новацтва (пластової вікової групи 6-10 років).

Чим Пласт приваблює?

Сьогодні є безліч розвиваючих дитячих центрів, гуртків, але ніде, крім Пласту, немає такого глибинного ціннісного фундаменту. У цьому є певна конкурентна перевага, якщо вже розмовляти ринковою мовою (сміється – Р.Т.). У Пласту є свої цінності – вони мають свою історію, своє обґрунтування, і вони перевірені часом. Для мене було дивовижно бачити, як вже старші пластуни зустрічаються й роздивляються: в кого який шеврон, хто з якого куреня (Олена кумедно повертається плечима, вказуючи на місця, де пластуни носять відзнаки на своїх одностроях – Р.Т.). Ти розумієш, що ці люди перебувають у своїй спільноті. Це надає крила. Воно надає підтримку і відчуття спільної історії. Це неймовірно.

Що спонукало «КОЛО» стати партнером Пласту?

У нас уже давно було переконання, що патріотичне виховання молоді має неодмінно провадитися в нашій країні. Воно є необхідним сьогодні. Саме тому клуб «КОЛО» прийняв це як свій стратегічний напрям діяльності. Промоніторивши весь простір, ми не знайшли потужнішої організації за Пласт.

Ще в часі першого пластового досвіду, коли ми відвели своїх дітей до пташат, ми з чоловіком вирішили, що клуб «КОЛО» буде підтримувати Пласт. Ми знайшли ту організацію, яка перебуває у наших ціннісних орієнтирах. На той момент рішення підтримати Пласт у рамках наших програм було одноголосним. Це було логічно й очевидно з моменту створення в «КОЛО» цього стратегічного напряму.

Орієнтуючись на те майбутнє, яке ми хочемо бачити тут, на цій землі, варто в першу чергу працювати з підростаючим поколінням. Треба його виховувати в тих ціннісних орієнтирах, що дозволять приносити в Україну зміни. На нашу думку, найкращий шлях до світлого майбутнього – це робота з молоддю. Те, що ми будемо закладати в дітей, проявиться в майбутньому України. Тому програма патріотичного виховання. Тому Пласт.

Співпраця з Пластом

Співпраця з Пластом допомогла нам зрозуміти важливу річ: для того, щоб виховати в дитині ті ціннісні орієнтири, альтернативи Пласту немає. Для того, щоб у твоєї дитини поруч було коло друзів, коло людей, що справді тебе розуміють і мають ті ж принципи, Пласт наразі ледь не єдиний варіант. Школа – це один формат, скаутинг – інший, ефективніший. Сьогодні школа рідко дає те, що може дати Пласт. Для дітей це виклик, але іншого шляху я не бачу.

Ми намагаємося давати Пласту зовнішній фідбек. Спілкуючись із Олею (О. Герус – голова Пласту в Україні – Р.Т.), Станіславом (С. Андрійчук – виконавчий директор Пласту в Україні – Р.Т.), ми постійно кажемо про унікальність Пласту, про величезну роль організації. Але з точки зору мами, для батьків Пласт є досить таємничою структурою: всі про нього знають, а як потрапити туди – знають одиниці. Зараз Пласт уже більш відкритий, але ще є над чим працювати. Ми намагаємося підказувати, що робити для того, щоб іти в ногу з часом.

Зараз ми активно допомагаємо проводити ознайомчі семінари про Пласт. Було навіть проведено семінар для київського осередку клубу «КОЛО». Ми хочемо стати пластунами, пройти всі випробувальні терміни. Людей це цікавить, але не завжди зрозуміло, що треба робити, куди йти. Хочеться зробити Пласт доступнішим. Але важливо робити це так, щоб не зашкодити Пласту, адже його сакральність – в тих недоторканних і фундаментальних засадах. Це не стільки для Пласту, як для суспільства. Пласт має бути рушієм. Такі організації мають набирати ще більшої ваги, особливо там, де це потрібно, там, де люди з цим не знайомі. Просто треба знайомити, показувати, інформувати.

Зміни в Пласті

Сьогодні змінюється сприйняття певних питань в суспільстві – Пласт повинен навчитися на них відповідати.

Що заважає Пласту розвиватися швидше? Одним зі стримуючих факторів є кількість виховників (волонтерів, що займаються з групою дітей – Р.Т.). Усе робиться волонтерським внеском. Але наскільки сьогодні це є релевантно відповідно до тих умов, що є на ринку дитячої зайнятості? Для батьків абсолютно нормальним є заплатити якусь певну кількість грошей за заняття, за місяць. Велика дискусія має відбутися всередині Пласту. Дуже правильно, коли людина віддає частину свого ресурсу, присвячуючи виховницькій діяльності свій час, свою енергію. Це засвідчує її вірність організації, проте часом люди фізично не мають часу для цього через власну роботу. Можливо, людина була б кориснішою Пласту, якби мала цю діяльність як основне місце роботи.

Про виховництво

Я вважаю, що треба шукати комфортну модель. За часів мого дитинства всі гуртки в дитячих центрах були безкоштовними – це було нормально. Та сьогодні, якщо ти приходиш і в тебе не беруть гроші за заняття твоєї дитини, то ти шукаєш, де тут обман, що тут не так. Трішки змінилось середовище і треба змінюватись відповідно до нього. Але для того, щоб це відбулося, щоб ця модель стала прийнятною в Пласті, має відбутись певна дискусія всередині організації. Це має бути виважене внутрішнє рішення. Один із найважливіших ресурсів, які в нас є – це час. Ним не можна не дорожити. Виховницька діяльність – це цілий комплекс, який ти маєш організувати. Це велика робота.

Ті виховники, з якими я зустрічалася, цілком вмотивовані. Пласт – це частина їхнього життя. Я сама мала викладацький досвід, тож впевнено скажу: діти, в яких горять очі, які біжать до тебе – найкраща мотивація.

Залучення нових людей до Пласту

Треба бути більш публічними: показувати свої здобутки і не соромитися цього. Пишатися тими пластунами, котрі є, були і будуть в майбутньому. Сьогодні величезна кількість пластунів є успішними у різних середовищах. Треба розказувати їхні історії. Це має бути таким надихаючим, мотивуючим моментом.

Як залучити нових партнерів?

По-перше, шукати людей, організацій, які з Пластом на одному ціннісному рівні, як-от в нас склалося. Я розумію, що це більш виняток із правил.

По-друге, бути відкритими і показувати результативність. Тут у мене самої питання до того, як вимірювати результативність діяльності Пласту: чи то в залученні нових дітей, чи у відкритих нових осередках. Моя думка: треба показувати все, що є – всі здобутки в усіх напрямках. Має бути показано не лише діяльність зовнішню, а й внутрішню.

Пласту треба бути на слуху, і постійно шукати партнерів, організації, з якими варто співпрацювати. Ніколи не можна зупинятися. Пласт має бути одним із рупорів патріотичних програм і взагалі програм виховання молоді.

Спілкувався Роман Тимоцко


 

Переглянути інші інтерв'ю Пластового порталу

Ви знаєте пластуна чи пластунку, які, на Вашу думку, є цікавим респондентом, і інтерв'ю із якими може бути цікавим для пластового загалу? Повідомте нас про цю особу, вказавши, чим саме ця особа цікава!
Офіційно
10.11.16 Звіт керівного (виконавчого) органу Пласту за 3 квартал своєї діяльності
09.11.16 Проект порядку денного позачергового Крайового Пластового З'їзду в м. Києві 26-27 листопада
04.10.16 Розпочинається зголошення на позачерговий Крайовий пластовий з'їзд у м. Києві (26-27 листопада)
Більше новин...
Новини [додати свою]
09.12.16 Вифлеємський Вогонь Миру цьогоріч прибуде до України вже 17 грудня 2016 року! [Загальне]
09.12.16 Пластуни м. Калинівка взяли участь в духовних зібраннях «Любов і відповідальність» [Загальне]
09.12.16 Вишкіл здачі вмілості "Графіка" на 3 пробу відбудеться 17 грудня у Львові [Загальне]
09.12.16 1 грудня Етнореферентура провела вечірнє чаювання під колискові [Загальне]
08.12.16 У Львові 17 грудня відбудеться семінар про Пласт для дорослих КВДЧ [Вишколи]
08.12.16 3-4 грудня у Києві відбувся вишкіл “Лабораторія проектів” [Загальне]
08.12.16 4 грудня у м. Самборі відбувся Окружний змаг з футболу “Олімпік 2016” [Загальне]
08.12.16 3-4 грудня в м. Надвірна відбувся І окружний мистецький фестиваль УПЮ «Старі фотографії» [Загальне]
08.12.16 В листопаді в Івано-Франківську відбувався Крайовий вишкіл виховників УПЮ ч. 159 [Загальне]
07.12.16 3 грудня 2016 р. Б. в Авдіївці відбувся семінар-тренінг в рамках проекту «Бути жінкою» [Загальне]
07.12.16 3 грудня відбулась окружна Спартакіада Рівненської округи ім. Ніла Хасевича [Загальне]
06.12.16 2016 рік – рік 20-літнього ювілею станиці Рахів Пласту Закарпатської округи [Загальне]
05.12.16 25 грудня у Львові відбудеться інтелектуальний змаг "Думай 2016" [Вишколи]
01.12.16 26-27 листопада у Львові відбувся VIII станичний вишкіл впоряду [Загальне]
30.11.16 17-18 грудня у Львові відбудеться вишкіл з історії Пласту "Бляхарська 11" [Вишколи]
30.11.16 26-27 листопада відбувся вишкіл авіації "Error 12:45" [Загальне]
29.11.16 Відбулися щорічні гуляння від 49 куреня ім. Івана Миколайчука "Заговини на Пилипа" [Загальне]
28.11.16 Передріздв'яні реколекції "Любов і відповідальність" відбудуть 3-4 грудня в Калинівці, Вінницька обл. [Загальне]
28.11.16 17 грудня у Львові відбудеться перший етап інтелектуального змагу "Гра в бісер" [Загальне]
26.11.16 У Львові відбулась зустріч пластунів з Павлом Шереметою [Загальне]
Більше новин...
Пласт в ЗМІ
01.08.16 "Пластовий табір це комп’ютерна гра, але в реальності", - Голова КПР України під час ефіру на "Громадське радіо"
30.07.16 Чорноморський ВІСНИК про збір скаутів "Чорне море 2016"
18.03.16 "ВЕЛИКА ГРА" ДЛЯ ПАТРІОТА" - стаття про Пласт в офіційному виданні МОН "Освіта України"
03.02.16 Пластун Максим Грищук про події в ДАПі в програмі "Останній форпост Донецького аеропорту"
22.12.15 Відеосюжет hromadske.tv про пластуна, дитячого психіатра лікарні Maudsley (Лондон, Великобританія)
Більше новин...
Суспільні новини
05.12.16 Другий Всеукраїнський діалог «Principium» відбудеться 8-10 грудня у Львові
05.12.16 Запрошуємо на зимовий табір "Різдвяна подорож-2017"
05.12.16 Благодійний туристичний фестиваль "Travel Fest" відбудеться у Львові 10 грудня
14.07.16 Запрошуємо до ознайомчого табору «ВЕЛИКА ГРА 2016» на узбережжі Чорного моря
31.05.16 Табори 2016 року для активної молоді з громади, організовані Пластом, ФРІ та ЛОФ
Більше новин...