Для більшої наочності, як Пласт впливає на розвиток дітей, розкажемо вам історію.
Пластун-новак Лев
Йому дев’ять. Перші три роки свого життя він прожив у Донецьку, а решту шість — у Києві.
Ви, напевно, знаєте реалії Донецька і здогадуєтеся про реалії Києва. На Сході України причин розмовляти українською для дитини вкрай мало, але, як не дивно, в столиці з цим теж важко.
Лев ніколи не мав україномовного середовища. Батьки стараються бути прикладом, читають з сином українські книги, але і діляться проблемою:
“Час від часу ми намагаємось спілкуватися виключно українською, але є якісь психологічні бар’єри. Наприклад, коли не знаходиш українського відповідника для російського слова. Ми думаємо російською і вже потім перекладаємо думки українською”
Таких дітей як Лев — тисячі. Тисячі тих, кому потрібні україномовні друзі, щоб полюбити мову; кому потрібні наставники, щоб зрозуміти, що українська — це не соромно. Тих, кому потрібне практичне застосування для прочитаних у підручнику слів.
За останні півтора року життя Лева змінилось. Він –– доєднався до Пласту.
Чим займаються діти в Пласті
Програма в Пласті складається з етапів, які відповідають розвитку дитини у різному віці. Щоб успішно пройти перший рік пластової програми, Леву з друзями потрібно було виконати 52 завдання. З цим їм допомагала виховниця Тетянка –– вона щотижня готувала заняття, екскурсії, майстер-класи згідно програми.
Одна з цілей пластової програми –– розвинути у дітей самостійність. Наприклад, у 8 років Лев навчився надавати допомогу при легкому опіку чи кровотечі з носу.
Ще більше чекає його попереду –– у 9 років він навчиться справлятись з порізами, у 10 з переохолодженням чи тепловим ударом, а у 11 з головним болем та легким отруєнням. Крім надання першої медичної допомоги, пластова програма вчить дітей діяти в разі пожежі, самостійно і безпечно пересуватись містом, дбати про особисті речі.
Також, на щотижневих зустрічах, Лев з іншими дітьми вчить українські пісні –– колядки, гаївки, народні пісні. За їх допомогою, Левко дізнався більше про українську культуру та історію, а також навчився краще говорити українською.
Ще виховниця Тетянка показала дітям багато ігор. Крім того, що ігри –– це дуже весело, під час них Лев розвиває такі важливі навички як уважність, ініціативність, креативність.
Не менш цікава частина програми –– розподіл “посад” між дітьми. Один з друзів Лева став ройовим, тобто дитячим лідером їх групи. Протягом кількох місяців він допомагав виховниці збирати дітей для важливих оголошень, проводити ігри та інші нескладні заняття. У випадку відсутності ройового, його заміняв призначений заступник. Крім цього, окремий відповідальний опікувався ройовим прапорцем та всі по черзі слідкували за чистотою як чергові, в тому числі і Лев. Такі посади вчать діток відповідальності.
Середовище з цінностями
Лев добре попрацював свій перший рік в Пласті та у вересні 2019 склав новацьку обіцянку:
“Обіцяю любити Бога і Україну, допомагати іншим та придержуватись новацького закону.”
Новацький закон –– п’ять позитивних вказівок щодо поведінки новака чи новачки у щоденному житті.
1. Новак любить Бога та Україну.
2. Новак слухається батьків та виховників.
3. Новак робить добрі вчинки.
4. Новак додержується правил у грі.
5. Новак старається бути щораз ліпшим.
Лев, приєднавшись до Пласту –– приєднався до ціннісного середовища.
Вже півтора року він має україномовних друзів, з якими хочеться вчитися, розмовляти і думати українською.
Також всі пластуни прагнуть бути корисними для своєї спільноти. Про другий обов’язок пластуна “допомагати іншим”, наприклад, Леву постійно нагадує вузлик на шнурику пластової форми (однострою). Він символізує добре діло щодня.
Останній обов’язок новака втілює мету пластування –– працювати над особистим розвитком. Новацький закон, в першу чергу, інструмент для самовдосконалення дітей. Він задає напрямок, у якому рухатись.
Як приєднатись і чому не всі діти можуть почати пластувати
За правилами організації, приєднатись до Пласту може кожна дитина, яка вміє розмовляти українською та надала заяву зі згодою батьків. Однак на практиці все не так просто.
Важливу роль в Пласті відіграють дорослі волонтери-виховники. Кожна група дітей має наставника з їх числа. Чим молодші діти, тим більше відповідальності має виховник –– підготувати цікаву розповідь на тему та інтерактив у формі гри, майстрування або прогулянки, залучити до співпраці батьків. З віком, діти поступово переймають частину роботи виховника з підготовки занять і дорослий частіше виступає другом, що за потреби підтримає та поділиться досвідом.
Також дорослі волонтери організовують для дітей інші, не менш важливі елементи пластової програми –– мистецькі, інтелектуальні і спортивні змагання, мандрівки, літні табори, соціальні акції та проєкти. В старшому віці, до організації пластових подій починають долучатись і самі діти. Для них –– це гарна нагода спробувати себе в різних ролях у “безпечному” середовищі. Там де не страшно помилитись, бо дорослі друзі завжди підтримають.
Протягом всього шляху виховник слідкує за тим, щоб діти дотримувались правил пластової гри. Щоб кожен проходив програму чесно та був справедливо винагороджений. І звісно, щоб ніхто не наражав себе на небезпеку під час занять чи мандрівок.
Всі пластові виховники працюють на волонтерських засадах, бо вірять у нове покоління та хочуть допомогти йому вирости свідомим та всебічно розвинутим. В середньому, на рік кожен волонтер присвячує близько 400 годин свого вільного від роботи часу заняттям з дітьми в Пласті.
Таких волонтерів-виховників –– близько тисячі по всій країні. Дітей, що бажають долучитись до Пласту –– десятки тисяч. Тому існують міста, де виховників дуже не вистачає.
Перше, що ми пропонуємо батькам, чия дитина опинилась у черзі –– приєднатись до Пласту та стати виховниками. Таким чином вони стануть наставниками і друзями для деяких дітей з черги, а хтось з інших батьків стане наставником для їх дитини. Крім цього, над залученням волонтерів постійно працює команда Пласту.
Кожен новий волонтер, перед тим як почати заняття з дітьми, проходить спеціальну підготовку. Це обов’язкові ознайомчий семінар про Пласт та кількаденний тренінг по роботі з відповідною віковою категорією дітей. Після початку роботи з дітьми, супровід волонтера продовжується –– Пласт надає методичні матеріали, менторську підтримку, проводить тренінги для підвищення кваліфікації.
Враховуючи, що зараз черга до Пласту налічує кілька тисяч дітей, залучення нових та навчання існуючих виховників коштує організації сотні тисяч гривень щомісяця. Ми хочемо, щоб Пласт був доступний для кожної дитини, тож зберігаємо вартість членства в організації такою, щоб більшість сімей змогли собі це дозволити. Також, ми вважаємо, що якісні зміни в країні стосуються кожного українця. І зараз Пласт потребує Твоєї допомоги.
Ти можеш приєднатись до Пласту і стати виховником для групи дітей. Разом ви переживете багато незабутніх моментів та багато чому навчитесь (так-так, дорослі теж можуть багато чого навчитись від дітей). Діти швидко ростуть та радують результатами своїх наставників.
Також ти можеш підтримати фінансово на зручну суму. Невеликі внески, об’єднуючись, мають дуже значний вплив. Якщо 10 людей підтримають Пласт на 200 гривень –– ми зможемо забезпечити навчання та необхідні матеріали для одного виховника, щоб він якісно працював з дітьми та постійно вдосконалював свої вміння.
Більше про пластову методику та результати нашої роботи розповідаємо на нашій сторінці:
Схожi новини
Міжнародні табори та Джемборі влітку 2023: для кого, коли, як зголоситися
Детальніше
Пластуни США подарували мить щастя трьом діткам, в яких росія вкрала дитинство
Детальніше
Понад 450 учасників зібралися на заході “Шляхами Кобзаря 2023” у Києві
Детальніше
Понад 3 мільйони гривень надали пластуни Канади для допомоги Україні
Детальніше
Як подати запит на допомогу пластунам-захисникам
Детальніше