Ідеї Пласту: 111 років виховуємо незламну молодь
EN

Сьогодні, 12 квітня, ми відзначаємо 111 річницю Пласту — українського скаутингу. Уже понад століття в організації формуються відповідальні і свідомі українці, вірні своїй Присязі. Які ж принципи та ідеї Пласту закладені в цю Присягу і у виховну програму розвитку для дітей і молоді — читайте далі.

Ключові ідеї пластування

Пласт зародився на початку 1910-х як відповідь на потребу організації молоді для служби українському народові. В ідейні основи Пласту Олександр Тисовський заклав принципи світового скаутингу.

Символи світового скаутингу присутні в Пласті повсюдно. Перші пластові гуртки наслідували більше німецькі та польські взірці, але на початку 1920-х вихованці максимально наблизили Пласт до прикладу британської моделі: з’явилася стяжка з вузликом і скаутська лілея, кольори хакі для одностроїв (Юрій Юзич, голова Наглядової ради Пласту).

Проте ідеологія Пласту і виховна методика мають свої особливості, зумовлені українським контекстом, чим відрізняються від тих, що закладені в інших скаутських організаціях.

Ідейні засади Пласту побудовані на моральних цінностях християнства та вірності Україні. Вони вкладені у три головні обов’язки, яких кожен пластун і пластунка обіцяють дотримуватися, складаючи присягу:

“Присягаю своєю честю, що робитиму все, що в моїх силах, щоб:

1. бути вірним Богові і Україні;
2. допомагати іншим;
3. жити за Пластовим Законом і слухатись пластового проводу”.

Ці слова включають в себе основні пластові принципи і є своєрідним маяком в житті пластунів. Роблячи важливий вибір у житті чи навіть маленькі буденні рішення, вони повинні задуматися над тим, чи обирають добро, чи обирають присягу.

Станіслав Андрійчук, голова Пласту
Важливо, щоб християнська етика і мораль стала цінністю молодої людини і проявлялася щодня: у ставленні до інших, у добрих вчинках. Так само, як і обіцянка у вірності Україні є щоденним нагадуванням, що ми повинні робити все можливе для її розквіту. Від роботи з дітьми і виховання майбутнього покоління до захисту країни зі зброєю в руках.

Пластовий закон — ідеал, до якого прагнуть пластуни

Дотримання Пластового Закону закладене в третьому головному обов’язку і Присязі. Цей закон втілює ідеї Пласту щодо того, якими людьми повинні прагнути ставати пластуни. Фактично він являє собою 14 точок — навичок, які в собі слід розвивати.

1. Словний (виконує те, що обіцяв).

2. Сумлінний.

3. Точний
(не запізнюється,
дотримується дедлайнів).

4. Ощадний
(витрачає кошти, час,
енергію з розумом)

5. Справедливий.

6. Увічливий.

7. Братерський і доброзичливий.

8. Зрівноважений
(має “холодний розум”,
не діє під впливом гніву).
9. Корисний.

10. Слухняний
(дотримується дисципліни,
але не виконує вказівки,
що суперечать Пластовому Закону).

11. Пильний
(не пропускає нагоди
навчитися нового,
уважний).

12. Дбає про своє здоров’я.

13. Любить красу і дбає про неї
(охайний,
вдосконалює мовлення,
дбає про природу).

14. Завжди доброї гадки
(не падає у розпач).

Серед цих точок Закону немає однієї найважливішої. Але є одне але… Кожен пластун і пластунка знає свої сильні та слабкі сторони. Тому зосереджує увагу на тих рисах, які конкретно йому чи їй потрібно вдосконалити. Наприклад, мені досить часто доводиться нагадувати собі, що “пластун зрівноважений” 🙂

У такий спосіб ми вибудовуємо добру “пластову поставу”. І тут йдеться не про зовнішній вигляд, про пряму спину і положення голови. “Добра пластова постава” — це постійний, не показовий і щирий прояв якостей, закладених у Пластовому Законі (Богдан Гасюк).

Протягом історії тривалістю в 111 років Закон залишається незмінним. Проте ми свідомі того, що час і контекст можуть впливати на його зміст, адже Пластовий Закон повинен бути актуальним до кожної доби.

Цінності Пласту, закладені у символіці

Основним символом Пласту є пластова відзнака — “лілейка”.

Ідейні основи Пласту: пластова відзнака, лілейка

Її зображення 1921 року створив професор Мирон Федусевич. Проте у 1950-му затвердили новий дизайн пластової відзнаки, розроблений Робертом Лісовським. Візуально вона є переплетенням лілейки і тризуба, що вказує на поєднання скаутської та української традиції.

Ідеї пластового руху яскраво виражені в тексті гімну, який написали Олександр Тисовський та Іван Франко.

Цвіт України і краса
Скобів орлиний ми рід,
Любимо сонце, рух, життя,
Любимо волю і світ.
Пласт — наша гордість і мрія
Любій Отчизні — наш труд,
Буйний в нім порив, надія,
В Пласті росте новий люд.
Приспів: (двічі)
Браття, пора нам станути в ряд,
Стяг пластовий підійняти,
Славу Вкраїні придбать!
Сонце по небу колує,
Знають і хмари свій шлях,
Вітер невпинно мандрує
По України полях.
Ми ж сонця ясного діти,
Вольного вітру брати,
Мали б безділлі змарніти,
Цілі життя не знайти.
Приспів: (двічі)
Браття, пора нам станути в ряд,
Стяг пластовий підійняти,
Славу Вкраїні придбать!

Цей гімн виконують на більшості церемоніалів. Він є закликом до діяльності, до постійної праці на благо України й дає відчуття сили і єднання пластової спільноти.

Опікуном Пласту є святий Юрій-“Змієборець”. У цьому контексті ідеї Пласту в Україні поєдналися з ідеями більшості скаутських організацій.

Ідейні основи Пласту: святий Юрій-"Змієборець"

Ще на початку 1900-х Роберт Бейден-Поуелл обрав святого Юрія опікуном скаутингу британської співдружності. Та й у всіх організаціях, що працюють у країнах із християнською ціннісною основою, саме цей святий є опікуном (Юрій Юзич).

Верховна Пластова Команда у постанові прийняти патроном святого Юрія 1925 року вказала: “подібно, як мають се всі Пластові улади світа”. Але це рішення не було сліпим копіюванням скаутських принципів, адже святий Юрій з давніх часів шанувався в Україні, як покровитель землеробства та скотарства, був патроном Русі, Київщини, Львова, козацтва, українського війська тощо (Богдан Гасюк).

Для пластунів і пластунок він є прикладом для наслідування в проявах лицарства, мужності, стійкості і непохитності у своїх поглядах та вірі.

Підсумовуємо: незламні принципи Пласту

Ідейні основи Пласту ґрунтуються на:

  • моральних цінностях, духовному розвитку і самовдосконаленні;
  • любові до своєї країни і вірності їй у всі часи та обставини;
  • прагненні допомогти іншим і бути корисними для суспільства.

Щоб “не зламати своїх присяг”, кожен пластун і пластунка повинні залишатися стійкими перед життєвими викликами й спокусами. А “плекати цінності”, “любити Україну” і “допомогти іншим” мають бути не просто словами, а дороговказом, суттю існування членів організації.

Станіслав Андрійчук, голова Пласту
Саме тому сьогодні пластуни захищають країну на фронті, допомагають постраждалим, розвивають дітей і молодь, свої громади. А 30 пластунів з 2014 року віддали за Україну найцінніше — свої життя. Вони не зламали своїх присяг. Пластуни вже 111 років роблять і будуть робити далі все, що в їхніх силах, для України.

Як ідейні основи Пласту втілені у виховну програму і допомагають формувати відповідальну молодь тут.

Читай більше про 111 річницю Пласту і підтримай організацію своїм внеском — кошти будуть залучені на організацію літніх таборів:

Поділитися

Схожi новини